Korea Północna. Jak żyją obywatele tego kraju?

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2017 14:00
Obywatele Korei Północnej żyją w izolacji od reszty świata, poddani wszechogarniającej propagandzie, odcięci od dostępu do informacji i możliwości podróżowania. Ich świat opisuje północnokoreański pisarz ukrywający się pod pseudonimem Bandi, autor książki "Oskarżenie". Zbiór opowiadań udało się przemycić i wydać za granicą.
Audio
  • Podróżniczka Karolina Bednarz o Korei Północnej i książce "Oskarżenie" (Moje książki/Jedynka)
Panorama Pjongjangu - stolicy Korei Północnej
Panorama Pjongjangu - stolicy Korei PółnocnejFoto: Shutterstock.com/Chintung Lee

Historie opisane w książce dotyczą okresu od końca lat 80. do końca lat 90., to czas, kiedy w Korei Północnej panował wielki głód. Bohaterami opowiadań są zwykli ludzie początkowo pogodzeni z realiami życia w państwie totalitarnym, którzy w wyniku jakiegoś dramatu zmieniają swoje nastawienie do reżimu.

Gościem audycji była Karolina Bednarz, która dwa lata temu spędziła w Korei Północnej dwa miesiące. - Przez to, że byłam na stażu w placówce dyplomatycznej, mogłam się w miarę swobodnie poruszać po Pjongjangu. Opowiadania Bandiego uzupełniały moje spostrzeżenia - mówi. - Zwykle myślimy o Koreańczykach jako o "szarej, uciemiężonej masie". W książce najbardziej podobało mi się to, że każda z historii ma ludzką twarz, widać, że ci ludzie nie mają wypranych mózgów, to nieprawda, że jeśli chodzą na pochody, to na pewno kochają dynastię Kimów - dodaje.

O czym piszą północnokoreańskie gazety? O tym w nagraniu.

W drugiej części audycji rozmawialiśmy natomiast z Danutą Cirlić-Straszyńską, która od pół wieku tłumaczy literaturę jugosłowiańską i postjugosłowiańską, a ostatnio otrzymała Nagrodę za Twórczość Translatorską im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego. 

***

Tytuł audycji: Moje książki w paśmie Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Goście: Karolina Bednarz (blogerka i podróżniczka, znawczyni Azji), Danuta Cirlić-Straszyńska (tłumaczka literatury jugosłowiańskiej)

Data emisji: 13.04.2017

Godzina emisji: 21.09

mg/ab

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Anna i Pan Jaskółka". Amerykanin o wojennej Polsce

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2017 14:08
Książka Gavriela Savita to opowieść o przetrwaniu w okrutnych czasach i jedna z takich książek, które mogą czytać dzieci, ale w pełni zrozumieją tylko dorośli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rok Josepha Conrada. "Jego twórczość wciąż ma swoich odbiorców"

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2017 13:44
- Różne są powody i różne dziedziny życia, poprzez które ludzie docierają do jego książek. W towarzystwie conradowskim mamy np. osoby, które parają się żeglarstwem i w ten sposób poznały twórczość Josepha Conrada - mówi prof. Robert Hampson, znany brytyjski conradysta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Dehnel: to babcia wprowadziła mnie do literatury

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2017 16:02
- Gdy byłem małym chłopcem, babcia zaznajamiała mnie z wielkimi dziełami. Opowiadała mi np. fabuły wielkich sztuk. Mówiła: "Jak to jest możliwe, że masz 6 lat i nie znasz histori Makbeta?" - mówi pisarz i tłumacz Jacek Dehnel.
rozwiń zwiń