X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

60 lat twórczości Tadeusza Różewicza w jednym tomie

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2017 15:51
- Znalazły się tutaj wiersze w wersjach drukowanych w miesięczniku "Twórczość". Jest to o tyle ważne, że Różewicz mniej więcej co drugi wiersz po publikacji w "Twórczości", a przed publikacją w tomikach przerabiał - mówi Janusz Drzewucki, autor opracowania wydanego właśnie zbioru wierszy i poematów Tadeusza Różewicza.
Audio
  • Janusz Drzewucki o zbiorze 120 wierszy i poematów, które Tadeusz Różewicz publikował w miesięczniku "Twórczość" (Moje książki/Jedynka)
  • Andrzej Ballo o swojej powieści "Dowód ontologiczny" (Moje książki/Jedynka)
Tadeusz Różewicz
Tadeusz RóżewiczFoto: PAP/Grzegorz Michałowski

Współpracę z miesięcznikiem "Twórczość" Tadeusz Różewicz rozpoczął w 1946 roku i był z nim związany przez cały okres swojej literackiej aktywności, czyli do 2005 roku. Jak podkreśla Janusz Drzewucki, publikowane w piśmie wiersze poety niekiedy bardzo różniły się od ich późniejszych wersji, które ukazywały się w tomikach.

- Znalazłem wiersz wydrukowany w "Twórczości" pt. "Wszystkie obrazy kazałem", ale nie mogłem znaleźć tego wiersza w żadnym tomiku. Po poszukiwaniach okazało się, że z tego jednego wiersza Rożewicz z czasem zrobił dwa wiersze: "Bez skrzydeł" oraz "Obraz wnętrza". Mało tego. Wiersze, które znamy z licznych wydań poezji zebranej - w tej formie skończonej, z puentą – w "Twórczości" były drukowany po tej puencie, która wtedy puentą rzecz jasna nie była, i miały jeszcze na przykład dwie zwrotki - tłumaczy gość radiowej Jedynki.

Czy w wydanym właśnie zbiorze znajdują się jakieś niepublikowane dotąd wiersze Tadeusza Różewicza? Czy "Twórczość" to jedyne czasopismo literackie, z którym współpracował poeta? O tym w nagraniu audycji. Tam również rozmowa z Andrzejem Ballo o jego filozoficzno-humorystycznej powieści pt. "Dowód ontologiczny".

***

Tytuł audycji: Moje książki w paśmie Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Janusz Drzewucki (poeta, krytyk literacki)

Data emisji: 20.04.2017

Godzina emisji: 21.11

pg/ab


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Król". Mroczny portret Warszawy lat 30.

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2016 11:25
Przedwojenna Warszawa, w której rozbrzmiewa wiele języków, głównie polski i jidysz. To tu splatają się losy bohaterów książki "Król" - żydowskiego boksera Jakuba Szapiry i trzęsącego miastem gangstera Kuma Kaplicy wzorowanego na autentycznej postaci Taty Tasiemki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Joseph Conrad - najbardziej polski z brytyjskich pisarzy

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2017 12:50
- W Roku Conrada należy spróbować uświadomić Anglosasom, że Conrad był Polakiem i to samo, czyli polskie korzenie tego pisarza, trzeba uświadomić Polakom, szczególnie młodym - stwierdził Mariusz Cieślik z Instytutu Książki, koordynującego obchody Roku Conrada.
rozwiń zwiń