60 lat twórczości Tadeusza Różewicza w jednym tomie

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2017 15:51
- Znalazły się tutaj wiersze w wersjach drukowanych w miesięczniku "Twórczość". Jest to o tyle ważne, że Różewicz mniej więcej co drugi wiersz po publikacji w "Twórczości", a przed publikacją w tomikach przerabiał - mówi Janusz Drzewucki, autor opracowania wydanego właśnie zbioru wierszy i poematów Tadeusza Różewicza.
Audio
  • Janusz Drzewucki o zbiorze 120 wierszy i poematów, które Tadeusz Różewicz publikował w miesięczniku "Twórczość" (Moje książki/Jedynka)
  • Andrzej Ballo o swojej powieści "Dowód ontologiczny" (Moje książki/Jedynka)
Tadeusz Różewicz
Tadeusz RóżewiczFoto: PAP/Grzegorz Michałowski

Współpracę z miesięcznikiem "Twórczość" Tadeusz Różewicz rozpoczął w 1946 roku i był z nim związany przez cały okres swojej literackiej aktywności, czyli do 2005 roku. Jak podkreśla Janusz Drzewucki, publikowane w piśmie wiersze poety niekiedy bardzo różniły się od ich późniejszych wersji, które ukazywały się w tomikach.

- Znalazłem wiersz wydrukowany w "Twórczości" pt. "Wszystkie obrazy kazałem", ale nie mogłem znaleźć tego wiersza w żadnym tomiku. Po poszukiwaniach okazało się, że z tego jednego wiersza Rożewicz z czasem zrobił dwa wiersze: "Bez skrzydeł" oraz "Obraz wnętrza". Mało tego. Wiersze, które znamy z licznych wydań poezji zebranej - w tej formie skończonej, z puentą – w "Twórczości" były drukowany po tej puencie, która wtedy puentą rzecz jasna nie była, i miały jeszcze na przykład dwie zwrotki - tłumaczy gość radiowej Jedynki.

Czy w wydanym właśnie zbiorze znajdują się jakieś niepublikowane dotąd wiersze Tadeusza Różewicza? Czy "Twórczość" to jedyne czasopismo literackie, z którym współpracował poeta? O tym w nagraniu audycji. Tam również rozmowa z Andrzejem Ballo o jego filozoficzno-humorystycznej powieści pt. "Dowód ontologiczny".

***

Tytuł audycji: Moje książki w paśmie Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Janusz Drzewucki (poeta, krytyk literacki)

Data emisji: 20.04.2017

Godzina emisji: 21.11

pg/ab


Czytaj także

"Król". Mroczny portret Warszawy lat 30.

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2016 11:25
Przedwojenna Warszawa, w której rozbrzmiewa wiele języków, głównie polski i jidysz. To tu splatają się losy bohaterów książki "Król" - żydowskiego boksera Jakuba Szapiry i trzęsącego miastem gangstera Kuma Kaplicy wzorowanego na autentycznej postaci Taty Tasiemki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Joseph Conrad - najbardziej polski z brytyjskich pisarzy

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2017 12:50
- W Roku Conrada należy spróbować uświadomić Anglosasom, że Conrad był Polakiem i to samo, czyli polskie korzenie tego pisarza, trzeba uświadomić Polakom, szczególnie młodym - stwierdził Mariusz Cieślik z Instytutu Książki, koordynującego obchody Roku Conrada.
rozwiń zwiń