Nagroda Literacka m.st. Warszawy. "Wzoruję się na Kapuścińskim"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2017 16:07
- Ryszard Kapuściński powiedział kiedyś, że zanim napisze jedną stronę, musi przeczytać sto książek. Trzymam się tego i dlatego napisanie "Galicyan" zajęło mi 8 lat - mówi Stanisław Aleksander Nowak, laureat Nagrody Literacka m.st. Warszawy w kategorii "proza".
Audio
  • Rozmowa z laureatami Nagrody Literackiej m.st. Warszawy za 2016 rok (Moje książki/Jedynka)
Stanisław Aleksander Nowak (P) odbiera nagrodę w kategorii proza za książkę Galicyanie
Stanisław Aleksander Nowak (P) odbiera nagrodę w kategorii "proza" za książkę "Galicyanie"Foto: Jakub Kamiński/PAP

Przyznana pod koniec kwietnia nagroda ma bardzo długą tradycję. Przed wojną jej laureatami byli m.in. Tadeusz Boy-Żeleński, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Maria Kuncewiczowa i Leopold Staff. Po wojnie nagroda była przyznawana nieregularnie. Dopiero od 2008 roku wyróżniani są co roku laureaci w czterech kategoriach: "literatura piękna dla dorosłych", "literatura piękna dla dzieci", "poezja" i "edycja o tematyce warszawskiej". Wręczane jest również specjalne wyróżnienie - tytuł "Warszawskiego twórcy".

W ciągu ostatnich 10 lat wśród laureatów Nagrody Literackiej m.st. Warszawy byli m.in. Tadeusz Konwicki, Julia Hartwig, Joanna Kulmowa, Janusz Głowacki, Kazimierz Orłoś, Wiesław Myśliwski, Andrzej Stasiuk. W tym roku dołączyli do nich Hanna Krall (Warszawski twórca), Stanisław Aleksander Nowak za powieść "Galicyanie" (proza), Marcin Szczygielski za książkę "Klątwa dziewiątych urodzin" z ilustracjami Magdy Wosik (literatura dziecięca), Jerzy Kronhold za tom pt. "Skok w dal" (poezja) i Grzegorz Piątek za książkę "Sanator. Kariera Stefana Starzyńskiego" (edycja warszawska).

Jak laureaci komentowali otrzymanie nagrody, dowiesz się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Moje książki w paśmie Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Goście: Marcin Szczygielski, Jerzy Kronhold, Stanisław Aleksander Nowak, Grzegorz Piątek (laureaci Nagrody Literackiej m.st. Warszawy w 2017 r.)

Data emisji: 3.05.2017

Godzina emisji: 21.10

pg/mg

Czytaj także

60 lat twórczości Tadeusza Różewicza w jednym tomie

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2017 15:51
- Znalazły się tutaj wiersze w wersjach drukowanych w miesięczniku "Twórczość". Jest to o tyle ważne, że Różewicz mniej więcej co drugi wiersz po publikacji w "Twórczości", a przed publikacją w tomikach przerabiał - mówi Janusz Drzewucki, autor opracowania wydanego właśnie zbioru wierszy i poematów Tadeusza Różewicza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Łosoś zwątpienia" i inne dziwne tytuły z fortepianem w tle

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2017 19:53
Niektóre frapują, zaskakują, intrygują, a na pewno nie pozostawiają człowieka obojętnym. - Gilbert Chesterton napisał książkę "Człowiek, który był Czwartkiem", który jest już trochę wytartym tytułem, choć nadal bardzo dziwnym - mówi krytyk literacki Tadeusz Lewandowski.
rozwiń zwiń