Jonathan Carroll: Polska to kraj jedyny w swoim rodzaju

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2017 14:25
- Polacy podchodzą do wszystkiego z wielkim zapałem. Jeśli czytają książki, to są czytelnikami dobrymi, zapalonymi. Jeśli interesują się polityką, to spalają się w dyskusji o niej. Większość ludzi na Zachodzie nie reaguje tak zapamiętale, z taką pasją - mówi popularny w Polsce amerykański pisarz.
Audio
  • Jonathan Carroll o Polsce, pracy nauczyciela i swojej najnowszej książce "Kolacja dla wrony" (Moje książki/Jedynka)
Jonathan Carroll
Jonathan CarrollFoto: Grzegorz Michałowski/PAP

Jak tłumaczy Jonathan Carroll, "dobry czytelnik" to ktoś, kto całkowicie wyłącza się ze świata, kiedy czyta książkę. - Żyjemy w bardzo pokawałkowanej rzeczywistości, którą nazywam "rzeczywistością ekranową". Mamy ekran komputera, ekran laptopa, telefonu, telewizora… Widzimy więc fragment rzeczywistości, który z kolei pokazuje odnośniki do innych fragmentów i tak skaczemy od jednego do drugiego. A dobry czytelnik tego nie robi. On po prostu siada i poświęca całą swoją uwagę temu, co autor chce powiedzieć. To jest coraz rzadsze zjawisko - podkreśla gość radiowej Jedynki.

Jonathan Carroll Jednym z powodów, dla których piszę książki, jest fakt, że ludzie są rozczarowani swoim życiem. Twierdzą, że nie ma w nim żadnej magii, żadnej cudowności. A ja na to mówię: zauważcie coś, co nazywam małą magią codzienności

Przełomowym momentem w życiu Jonathana Carrolla, jeśli chodzi o decyzję o zostaniu pisarzem, była szkolna lekcja, podczas której nauczyciel czytał jego klasie fragment opowiadania z bardzo zmysłowym opisem posiłku. - Gapiłem się w okno i nagle zaczęła mi cieknąć ślina. To była kompletnie nieświadoma reakcja. Pamiętam, jak bardzo byłem tym wstrząśnięty. Nigdy wcześniej czegoś takiego nie przeżyłem, zwłaszcza że do tego momentu ani nie lubiłem sam czytać, ani nie lubiłem, kiedy ktoś mi czytał. A tu nagle facet czyta, a ja reaguję w tak bardzo emocjonalny sposób - wspomina Amerykanin.

Dlaczego irytują go polskie toalety? Jak zareagował na wiadomość o własnej śmierci? Czy przekupstwo może poprawić poziom czytelnictwa? Między innymi o tym Jonathan Carroll opowiada w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Moje książki w paśmie Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Jonathan Carroll (pisarz)

Data emisji: 24.05.2017

Godzina emisji: 21.10

Fragmenty powieści Jonathana Carrolla "Kolacja dla wrony" czyta Andrzej Ferenc.

pg/mg

Czytaj także

Nagroda Literacka m.st. Warszawy. "Wzoruję się na Kapuścińskim"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2017 16:07
- Ryszard Kapuściński powiedział kiedyś, że zanim napisze jedną stronę, musi przeczytać sto książek. Trzymam się tego i dlatego napisanie "Galicyan" zajęło mi 8 lat - mówi Stanisław Aleksander Nowak, laureat Nagrody Literacka m.st. Warszawy w kategorii "proza".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zośka Papużanka: jestem wielką fanką opowiadań

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2017 14:00
- Bardzo wysoko cenię sobie opowiadania. Kto wie nawet, czy nie stawiam ich wyżej niż jakieś bardzo grube powieści. Są wygodniejsze, można je zabrać do torebki, bo nie ważą 6,5 kg - śmieje się autorka tomu opowiadań "Świat dla ciebie zrobiłem".
rozwiń zwiń