Krakowska wieża Babel z polszczyzną w tle

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2017 15:07
W grodzie Kraka odbył się 3-dniowy IV Światowy Kongres Tłumaczy Literatury Polskiej. Z całego świata, ze wszystkich kontynentów zjechało do Krakowa 220 osób, które zajmują się przekładaniem polskich książek, i które są zakochane w polszczyźnie.
Audio
  • Rozmowy z uczestnikami kongresu tłumaczy, współorganizatorką Big Book Festivalu i krytykiem Tadeuszem Lewandowskim (Moje książki/Jedynka)
Węgierski historyk literatury, krytyk, tłumacz literatury polskiej Lajos Palfalvi został laureatem nagrody Transatlantyk 2017 dla wybitnego promotora literatury polskiej za granicą
Węgierski historyk literatury, krytyk, tłumacz literatury polskiej Lajos Palfalvi został laureatem nagrody Transatlantyk 2017 dla wybitnego promotora literatury polskiej za granicąFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

Co cztery lata kongres organizuje Instytut Książki. Jest to forma podziękowania tłumaczom za to, że upowszechniają polską literaturę w świecie. Jednocześnie tłumacze mogli brać udział w warsztatach metodycznych oraz spotkać się z polskimi literatami.

W audycji rozmowa z kilkoma tłumaczami, którzy wyjaśniają dlaczego zainteresowało ich przekładanie polskiej literatury i jak to robią w praktyce.

W programie również rozmowa o rozpoczynającym się 23 czerwca Big Book Festivalu. Przewidziano spotkania z pisarzami z całego świata, spacery literackie po Warszawie, wizyty w mieszkaniach literatów, mecz koszykówki o bibliotekę, salę audiobooków, czy salę George’a Michaela. O atrakcjach festiwalu opowiada jedna z organizatorek Paulina Wilk.

Jak zwykle polecamy też książki  "Konfederacja barska" Władysława Konopczyńskiego, "Hotel Varsovie. Klątwa lutnisty" Sylwii Ziętek, "Lektor" Bernharda Schlinka oraz "Pozdrawiam i przepraszam" Backmana Fredrika. Fragmenty tej ostatniej książki od 22 czerwca, czyli od początku "Lata z Radiem" będą czytane w radiowej Jedynce po godz. 10.30.

Posłuchaj całej audycji.

***

Tytuł audycji: Moje książki w paśmie Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Goście: Dżalal Hussein z Bangladeszu, Angel Lopez z Kuby, Monika Browarczyk (tłumacz na język hindi), Jasmin Novjakovic z Chorwacji, Paulina Wilk (jedna z organizatorek Big Book Festival), Tadeusz Lewandowski (krytyk literacki)

Data emisji: 14.06.2017

Godzina emisji: 21.09

ag/jsz

Czytaj także

"Pamięć". Bestseller sprzed 30 lat wreszcie w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2017 12:15
Powieść "Pamięć" węgierskiego pisarza Pétera Nádasa została wydana w roku 1986. Od tamtego czasu odniosła duży sukces w wielu krajach europejskich, a także w Stanach Zjednoczonych, ale po polsku ukazuje się dopiero teraz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zośka Papużanka: jestem wielką fanką opowiadań

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2017 14:00
- Bardzo wysoko cenię sobie opowiadania. Kto wie nawet, czy nie stawiam ich wyżej niż jakieś bardzo grube powieści. Są wygodniejsze, można je zabrać do torebki, bo nie ważą 6,5 kg - śmieje się autorka tomu opowiadań "Świat dla ciebie zrobiłem".
rozwiń zwiń