Evald Flisar: w Afryce czułem ciekawość i strach

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2017 15:16
- Podróże to zmaganie się z samym sobą. W momencie, kiedy wpadamy w rutynę po pewnym czasie stajemy się martwi. Budzimy się dopiero wtedy, kiedy przeżywamy jakiś szok kulturowy. Dlatego jako cel podróży wybieram takie miejsca, jak np. Afryka Zachodnia - mówi słoweński pisarz Evald Flisar.
Audio
  • Evald Flisar o książce "Na Złotym Wybrzeżu" (Moje książki/Jedynka)
  • Jarosław Kamiński o powieści "Tylko Lola" (Moje książki/Jedynka)
Evald Flisar
Evald FlisarFoto: Nataša Juhnov-Vestnik/Wikimedia Commons, lic. CC BY-SA 4.0

W Polsce ukazały się dwie książki Evalda Flisara: "Obserwator" i "Na Złotym Wybrzeżu". Akcja tej drugiej dzieje się w Afryce Zachodniej. Kilka osób podróżuje po Czarnym Kontynencie śladami książki pewnego pisarza, a ich losy splatają się także za sprawą tajemniczej kobiety.

Prywatnie gość radiowej Jedynki także lubi podróżować. Był w aż 90 krajach. Jak jednak podkreśla, sam nigdy nie zdecydował się na wyjazd z powodu jakiejś książki. - Moja podróż do Afryki była akurat związana ze zleceniem jednego z wydawców, który chciał, żebym napisał dziennik z podróży po tym kontynencie. Gdy już byłem na miejscu czułem ciekawośc i strach. Tak naprawdę nie bałem się tego, co było wokół mnie. Chodziło o pewnego rodzaju walkę ze swoim własnym, wewnętrznym strachem przed nieznanym - tłumaczy Evald Flisar.

Jaki fakt dotyczący Słowenii wywołał niedowierzanie u poznanych przez pisarza mieszkańców Kalkuty, dowiesz się z nagrania audycji. Tam również rozmowa z Jarosławem Kamińskim - autorem powieści "Tylko Lola", dziejącej się pod koniec lat 60. XX wieku w PRL.

***

Tytuł audycji: Moje książki w paśmie Kultura na wakacje

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Evald Flisar (pisarz, dramaturg, tłumacz)

Data emisji: 28.06.2017

Godzina emisji: 21.10

Fragmenty powieści "Na Złotym Wybrzeżu" czytał Andrzej Ferenc. Rozmowę z Evaldem Flisarem tłumaczyła Marlena Gruda.

pg/ag

Czytaj także

Wojtek Miłoszewski: w "Inwazji" więcej jest fiction niż political

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2017 16:07
- To powieść sensacyjno-przygodowa na wakacje. Jeżeli dojdzie do jakiegoś dodruku, to chyba będę starał się u wydawcy o nadruk "Wesoła komedia frontowa" na okładce, żeby ludzie nie myśleli, że to coś przygnębiającego - mówi Wojciech Miłoszewski o swoim literackim debiucie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Makuszyńskiego zamilczano na śmierć"

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2017 19:31
- To co pisał nie pasowało do założeń nowego ustroju, bo w nim idolem miał być Pawka Morozow – radziecki pionier, który doniósł na ojca, bo uznał go za wroga komunizmu – tłumaczy Mariusz Urbanek, autor biografii Kornela Makuszyńskiego.  
rozwiń zwiń