Zapomnij o hygge, bo... jakoś to będzie!

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2017 14:00
"Jakoś to będzie. Szczęście po polsku" to nadwiślańska odpowiedź na książki opisujące model szczęścia z różnych stron świata (duńskie hygge, szwedzkie lagom, japońskie ikigai).
Audio
  • Beata Chomątowska i Daniel Lis o swojej książce "Jakoś to będzie". Szczęście po polsku" (Moje książki/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/domena publiczna

Autorzy książki przekonują, że paradoksalnie to, co uznajemy za nasze narodowe wady, można przekuć w zalety. Ich zdaniem polski przepis na szczęście to ułańska fantazja i... umiejętność narzekania, dzięki której otwieramy się na innych ludzi i ich problemy.

- Jeżeli na pytanie "jak leci?" odpowiadamy "w porządku", to trzymamy rozmówcę na dystans. A jak powiemy "a, co będę ci mówił", to znaczy, że chcemy powiedzieć bardzo dużo, otworzyć się - mówi Daniel Lis, współautor książki "Jakoś to będzie". Szczęście po polsku".

Pomysłodawczyni książki Beata Chomątowska opowiada natomiast, że zainspirował ją "przyrost książek pokazujących, jak świetnie jest u Duńczyków, Francuzów, Szwedów. - Szacunek dla Duńczyków, że ze swojej paskudnej pogody, zimna i ciemności potrafili wydestylować coś takiego jak hygge - mówi. - Mam też dużo znajomych obcokrajowców, którzy z kolei zauważają w naszej kulturze coś niezmiernie oryginalnego. Dlatego zaproponowałam, żebyśmy spojrzeli na siebie okiem człowieka z zewnątrz - wyjaśnia. 

Jakie instrukcje dostają zagraniczni menedżerowie, którzy przyjeżdżają do Polski, by zarządzać tutejszymi pracownikami? Dlaczego Polak w Danii mógłby zacząć się nudzić? I z czego najbardziej lubimy się śmiać? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: "Moje książki" w paśmie "Kultura na wakacje"

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Goście: Beata Chomątowska i Daniel Lis (współautorzy książki "Jakoś to będzie". Szczęście po polsku")

Data emisji: 12.07.2017

Godzina emisji: 21.08

mg/pg

Czytaj także

Nie odkładajmy szczęścia na później!

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2016 12:30
Australijska pielęgniarka Bronnie Ware w swojej książce "Top 5 Regrets of the Dying" dzieli się historiami pacjentów z hospicjum i ze szpitalnego oddziału paliatywnego. Czego najczęściej żałują ci, którzy odchodzą z tego świata?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ostatni szczęśliwy dzień w życiu to ten przed ślubem?

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2016 12:00
- Ludzie zazwyczaj nie potrafią rozmawiać inaczej niż na poziomie przekonań, bo tak należy, bo inni tak robią. Dopiero, kiedy siadają przy stole z nami, kiedy rozmawiamy o ich emocjach, potrzebach, okazuje się dlaczego naprawdę chcą spędzać święta z rodzicami - mówi Beata Janowska, mediatorka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hygge - duński sposób na dobre życie

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2016 13:59
Duńska aktorka Marie Tourell Soderberg przemierzyła swój kraj, rozmawiając z ludźmi w ich domach i szukając odpowiedzi na pytanie, jak osiągnąć życiową satysfakcję.
rozwiń zwiń