"Rzeczy, których nie wyrzuciłem", czyli to, co po nas zostaje

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2017 16:02
- Pisałem o książkach, które w gruncie rzeczy były bezwartościowe. Jednak wszystkie razem dawały obraz kogoś, kto je zgromadził - mówi autor książki, o której mowa w audycji.
Audio
  • Marcin Wicha autor książki "Rzeczy, których nie wyrzuciłem" (Moje książki/Jedynka)

Twórca postanowił wrócić do wspomnień związanych z najbliższą osobą dzięki opisaniu przedmiotów, którymi się otaczała. W rozmowie z Magdą Mikołajczuk tłumaczył, dlaczego postanowił napisać książkę-epitafium dla zmarłej matki. - Razem z odejściem moich rodziców zanikł język, którym się posługiwaliśmy. Różne rzeczy można zachować w pamięci lub jako pamiątkę. Nie da się jednak zachować języka, którego ludzie używają - twierdzi gość.

Pisarz opowiedział także o cechach ulotnych, które charakteryzują każdą relację. - Język człowieka jest w reakcjach. Najbardziej brakuje mi reakcji. Jako rodzina toczyliśmy mecz ze światem, teraz muszę grać w osłabionym składzie - mówi autor. 

O relacji z rodzicami, pustce, jaka pozostała po ich odejściu, oraz literackiej próbie zatrzymania wspomnień o tych, których już nie ma, Marcin Wicha opowiada w audycji. Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: Moje książki w paśmie "Kultura na wakacje"

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Marcin Wicha (pisarz, autor książki "Rzeczy, których nie wyrzuciłem")

Data emisji: 6.09.2017

Godzina emisji: 21.10

ac/mc

Czytaj także

60 lat twórczości Tadeusza Różewicza w jednym tomie

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2017 15:51
- Znalazły się tutaj wiersze w wersjach drukowanych w miesięczniku "Twórczość". Jest to o tyle ważne, że Różewicz mniej więcej co drugi wiersz po publikacji w "Twórczości", a przed publikacją w tomikach przerabiał - mówi Janusz Drzewucki, autor opracowania wydanego właśnie zbioru wierszy i poematów Tadeusza Różewicza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Narodowe przywary w bajkowym anturażu. Zapraszamy na Narodowe Czytanie w Ogrodzie Saskim

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2017 14:30
"Wesele" Stanisława Wyspiańskiego zostało wybrane lekturą Narodowego Czytania 2017 roku. 2 września w warszawskim Ogrodzie Saskim dramat ten przeczytają para prezydencka oraz wybitni polscy artyści. Zapraszamy do wysłuchania rozmów z odtwórcami głównych ról.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Stancje". Wioletta Grzegorzewska utrzymała poziom?

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2017 15:40
W "Czytelni" zrecenzowaliśmy m.in. najnowsze prozatorskie dzieło autorki chwalonej za poprzednią książkę "Guguły", której angielski przekład pt. "Swallowing Mercury" nominowany był do wyróżnienia The Man Booker International Prize.
rozwiń zwiń