X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wioletta Grzegorzewska: temat wybrał mnie sam

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2017 11:08
- Bardzo interesuje mnie temat niedojrzałości, przemiany, dochodzenia do czegoś, poszukiwań, dorastania dziewczyn, kobiet - mówi w audycji "Moje książki" autorka powieści "Guguły" oraz "Stancje".
Audio
  • Wioletta Grzegorzewska: temat wybrał mnie sam (Moje książki/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Simon Cocks via Foter.com/CC BY

Powieść "Guguły" Wioletty Grzegorzewskiej (angielska wersja "Swallowing Mercury" w przekładzie Elizy Marciniak) została nominowana do prestiżowej międzynarodowej Nagrody Bookera.

- Ja i tłumaczka, Eliza Marciniak, chyba jako pierwsze polskie kobiety zostałyśmy nominowane do tej nagrody, więc bardzo mnie to cieszy także z tego powodu, że kobiety nagle zostały zauważone. Ta nagroda była sporym zaskoczeniem - podkreśla rozmówczyni Magdy Mikołajczuk.

Jej kolejna powieść "Stancje" to ciąg dalszy losów bohaterki "Guguł", która z rodzinnej wsi Hektary wyrusza na studia w Częstochowie.

- Pisząc tę książkę odczuwałam to tak, jakby ten temat sam mnie wybrał. Próbowałam napisać co innego w tym czasie, nie chciałam pisać kontynuacji "Guguł", ale nie potrafiłam się niczym innym zająć - zdradza Wioletta Grzegorzewska.

- Pisałam tę książkę tak, jakbym pisała sztukę teatralną. Budowałam całą scenografię. Szukałam symboli tamtego czasu, czyli drugiej połowy lat '90. Niektóre rzeczy pamiętałam, ale korzystałam także z archiwum częstochowskiego online i śląskiej biblioteki cyfrowej. Wystarczy zajrzeć do gazet z tamtego czasu i to już otwiera drzwiczki do lat '90. Do tego, w co się ludzie wtedy ubierali, co jedli - zaznacza autorka.

Co oznacza słowo guguły i czy łatwo było przetłumaczyć je na język angielski? Kogo i dlaczego podsłuchuje Wioletta Grzegorzewska? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Moje książki w paśmie Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Wioletta Grzegorzewska (autorka książek: "Stancje" i "Guguły")

Data emisji: 13.09.2017

Godzina emisji: 21.12

kh/kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Stancje". Wioletta Grzegorzewska utrzymała poziom?

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2017 15:40
W "Czytelni" zrecenzowaliśmy m.in. najnowsze prozatorskie dzieło autorki chwalonej za poprzednią książkę "Guguły", której angielski przekład pt. "Swallowing Mercury" nominowany był do wyróżnienia The Man Booker International Prize.
rozwiń zwiń