Wioletta Grzegorzewska: temat wybrał mnie sam

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2017 11:08
- Bardzo interesuje mnie temat niedojrzałości, przemiany, dochodzenia do czegoś, poszukiwań, dorastania dziewczyn, kobiet - mówi w audycji "Moje książki" autorka powieści "Guguły" oraz "Stancje".
Audio
  • Wioletta Grzegorzewska: temat wybrał mnie sam (Moje książki/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Simon Cocks via Foter.com/CC BY

Powieść "Guguły" Wioletty Grzegorzewskiej (angielska wersja "Swallowing Mercury" w przekładzie Elizy Marciniak) została nominowana do prestiżowej międzynarodowej Nagrody Bookera.

- Ja i tłumaczka, Eliza Marciniak, chyba jako pierwsze polskie kobiety zostałyśmy nominowane do tej nagrody, więc bardzo mnie to cieszy także z tego powodu, że kobiety nagle zostały zauważone. Ta nagroda była sporym zaskoczeniem - podkreśla rozmówczyni Magdy Mikołajczuk.

Jej kolejna powieść "Stancje" to ciąg dalszy losów bohaterki "Guguł", która z rodzinnej wsi Hektary wyrusza na studia w Częstochowie.

- Pisząc tę książkę odczuwałam to tak, jakby ten temat sam mnie wybrał. Próbowałam napisać co innego w tym czasie, nie chciałam pisać kontynuacji "Guguł", ale nie potrafiłam się niczym innym zająć - zdradza Wioletta Grzegorzewska.

- Pisałam tę książkę tak, jakbym pisała sztukę teatralną. Budowałam całą scenografię. Szukałam symboli tamtego czasu, czyli drugiej połowy lat '90. Niektóre rzeczy pamiętałam, ale korzystałam także z archiwum częstochowskiego online i śląskiej biblioteki cyfrowej. Wystarczy zajrzeć do gazet z tamtego czasu i to już otwiera drzwiczki do lat '90. Do tego, w co się ludzie wtedy ubierali, co jedli - zaznacza autorka.

Co oznacza słowo guguły i czy łatwo było przetłumaczyć je na język angielski? Kogo i dlaczego podsłuchuje Wioletta Grzegorzewska? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Moje książki w paśmie Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Wioletta Grzegorzewska (autorka książek: "Stancje" i "Guguły")

Data emisji: 13.09.2017

Godzina emisji: 21.12

kh/kk

Czytaj także

"Stancje". Wioletta Grzegorzewska utrzymała poziom?

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2017 15:40
W "Czytelni" zrecenzowaliśmy m.in. najnowsze prozatorskie dzieło autorki chwalonej za poprzednią książkę "Guguły", której angielski przekład pt. "Swallowing Mercury" nominowany był do wyróżnienia The Man Booker International Prize.
rozwiń zwiń