Aleksandra Zielińska - pisarka z apteki

Trudne wspomnienia z dzieciństwa, tragedie zdarzające się przypadkiem, bliscy raniący się nawzajem... O tym między innymi pisze Aleksandra Zielińska w opowiadaniach z tomu "Kijanki i kretowiska".
Okładka książki Kijanki i kretowiska
Okładka książki "Kijanki i kretowiska"Foto: Mat. pras./W.A.B.
O Audycji

W swojej najnowszej książce autorka pokazuje trudne momenty życia z perspektywy dzieci. - Bardzo lubię perspektywę dziecięcą, ona jest jak obiektyw "rybie oko" pozwalająca nam zwrócić uwagę na szczegóły, które na co dzień pomijamy. Jest też trochę magii w dziecięcym spojrzeniu, w dostrzeganiu czegoś niesamowitego w małych i prostych rzeczach - wyjaśnia Aleksandra Zielińska.

Jej debiutancka powieść została nominowana do Nagrody Conrada, a druga - do Nagrody im. Witolda Gombrowicza. Najnowszy tom opowiadań już zbiera dobre recenzje. Co warte odnotowania, Zielińska odniosła tak duży sukces, będąc jeszcze przed trzydziestką i zajmując się pisaniem jedynie po godzinach. - Kiedy miałam 19 lat i trzeba było wybrać jakiś kierunek studiów, za bardzo nie wiedziałam, z czym chcę wiązać swoją przyszłość. Dostałam się na farmację, uznałam, że to znak z góry i niech się dzieje. Teraz pracuję w aptece - mówi.

Jakie wydarzenia z jej własnego życia stały się inspiracją dla opowiadań? Dlaczego polscy wydawcy nie chcą publikować krótkich form? Czy pacjenci odwiedzający aptekę, w której pracuje Zielińska, już zorientowali się, że farmaceutka jest także pisarką? O tym w nagraniu.

W audycji także zaproszenie na "Nokaut" - literacki stand-up w Big Book Cafe w Warszawie. 20 października wystąpią razem dwie pisarki walczące o prawa kobiet i trenujące boks: Sylwia Chutnik i Grażyna Plebanek. Skąd taki pomysł - o tym Anna Król, współgospodyni Big Book Cafe.

***

Tytuł audycji: Moje książki w paśmie Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Aleksandra Zielińska (pisarka, farmaceutka), Anna Król (współgospodyni Big Book Cafe)

Data emisji: 11.10.2017

Godzina emisji: 21.09

mg/kk

Playlista
  • Claudio Capéo - Un Homme Debout
  • Katarzyna Groniec - Samotni Nie Chodzą Do Kina
  • GIULIA Y LOS TELLARINI - Warszawa
  • VOO VOO - Piątek
  • LYKKE LI - I Follow Rivers (Album Version)