Cezary Harasimowicz: staram się odtworzyć świat, który istnieje w każdym z nas

- To jest saga, która sięga XIX wieku, ale jest to historia nie tylko ludzi, ale także Polski. Niedługo będziemy obchodzić 100-lecie odzyskania niepodległości i myślę, że to jest jak w sam raz na tę okoliczność napisana książka - mówi w audycji "Moje książki" Cezary Harasimowicz.
Cezary Harasimowicz
Cezary HarasimowiczFoto: Polskie Radio
O Audycji

Jego najnowsza książka "Saga, czyli filiżanka, której nie ma", to historia rodziny autora stworzona ze wspomnień przodków, zdjęć, dawnej prasy, zdigitalizowanych dokumentów i... przymrużania oczu, żeby ożywić i dopowiedzieć sobie rodzinne sceny sprzed stu i więcej lat - często zabawne, czasem tragiczne.

- Przymrużam oczy, zagłębiając się we wspomnienia mojej mamy, dziadka, zapiski, pamiętniki, zdjęcia. Przymrużam oczy i staram się przenieść w tamten świat i odtworzyć świat, który istnieje w każdym z nas, bo w jakiś sposób jesteśmy złączeni z naszymi przodkami, nie tylko w sposób genetyczny, ale także duchowy - zaznacza gość Jedynki. - Jest to także opowieść o odkrywaniu tajemnic mojej rodziny, o których wcześniej nie miałem pojęcia - dodaje.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z Cezarym Harasimowiczem, który opowiadał także o swoim dziadku - kawalerzyście Adamie Królikiewiczu, jednym z najlepszych jeźdźców na świecie, bardzo cenionym przez Józefa Piłsudskiego - który jest jedną z centralnych postaci powieści "Saga, czyli filiżanka, której nie ma".

***

Tytuł audycji: Moje książki w paśmie Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Cezary Harasimowicz (scenarzysta, aktor, dramaturg i pisarz)

Data emisji: 2.11.2017

Godzina emisji: 21.06

kh/ag

Playlista
  • MARTYNA JAKUBOWICZ - Mój czas ucieka
  • Rodowicz Maryla, - Las
  • Melua Katie, - I Cried For You