Zbigniew Herbert osobisty

- Nic nie było zwykłego w jego życiu - podkreśliła w radiowej Jedynce żona Zbigniewa Herberta, Katarzyna Herbert.
Zbigniew Herbert
Zbigniew HerbertFoto: PAP/CAF/Marek Langda
O Audycji

W audycji "Moje książki" Katarzyna Herbert zdradziła, jak poznała przyszłego męża. Jak przyznała "to było zabawne". - Pracowałam w Związku Kompozytorów Polskich. Szukaliśmy wówczas dyrektora administracyjnego. Patrzę, a pod drzwiami siedzi młody chłopak. Spytałam sekretarki: kto to taki? A ona odpowiedziała: a to nasz przyszły dyrektor. Ja mówię: co? On miał wtedy 30 lat a wyglądał szalenie chłopięco. Zaprzyjaźniliśmy się - wyjaśniła.

Jakim poeta był człowiekiem? Co mu sprawiało radość? - Lubił śpiewać żołnierskie piosenki. Bardzo lubił bęben w marszu wojskowym. Był człowiekiem o dużym poczuciu humoru (...) ale nie opowiadał dowcipów. Nie lubił głupoty, a w dowcipach jest coś głupiego strasznie. Miał przyjaciela, który rzucał tymi dowcipami, że to już naprawdę trudno było wytrzymać. On go szalenie lubił, ale to były dwie zupełnie odwrotne natury - wskazała. A czego nie lubił?

Na pytanie, czy od razu udało jej się zaprzyjaźnić z wierszami Zbigniewa Herberta, gość radiowej Jedynki odparła, że "zupełnie nie". Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, w której Katarzyna Herbert opowiedziała, jak poeta ją podrywał. Czy jest dla niej problemem to, że Herbert nie zadedykował jej wielu wierszy? Jak wyglądało ich życie codzienne?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której o twórczości Zbigniewa Herberta rozmawialiśmy także z prezes Fundacji im. Zbigniewa Herberta Marią Dzieduszycką. W "Moich książkach" można również posłuchać, jak poeta czyta fragmenty swoich utworów.

Rok 2018 jest Rokiem Zbigniewa Herberta. W lipcu mija 20. rocznica śmierci autora "Pana Cogito". 

***

Tytuł audycji: Moje książki w paśmie Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Katarzyna Herbert (żona Zbigniewa Herberta), Maria Dzieduszycka (prezes Fundacji im. Zbigniewa Herberta)

Data emisji: 17.01.2017

Godzina emisji: 21.06

kk

Playlista
  • Sojka Stanisław, Stanisław Sojka, - Są na tym świecie rzeczy
  • Turnau Grzegorz, - Mój ojciec
  • KARIMSKI CLUB, WOJCIECH WAGLEWSKI , ADAM NOWAK - Marek Aureliusz