Steve Sem-Sandberg: zawsze istnieją dobre powody, by czynić zło

Szwedzki pisarz Steve Sem-Sandberg w swoich książkach poruszaja temat moralnych wyborów w sytuacjach ekstremalnych. Ostatnio napisał powieść pt. "Burza", której polska premiera będzie miała miejsce 31 stycznia.
Okładka książki Burza
Okładka książki "Burza"Foto: Mat. pras./Wydawnictwo Literackie
O Audycji

Akcja powieści toczy się na małej norweskiej wyspie, gdzie na jaw zaczynają wychodzić rodzinne tajemnice sięgające czasów nazizmu.

- Zawsze najbardziej ciekawi mnie sprawa przekraczania cienkiej granicy między dobrymi intencjami a ich złymi rezultatami. Kaufman, były nazista, jest idealistą, utopistą, ma wizję lepszego przyszłego społeczeństwa. Podobnie myśli wielu polityków, zaczynają od pięknej wizji, a kończą na zabijaniu swoich rodaków. Zawsze istnieją dobre powody do tego, aby czynić zło. Ono nie bierze się znikąd, tylko ze 100-procentowego przekonania, że rezultaty działania będą dobre - przekonuje pisarz w rozmowie z Magdą Mikołajczuk.

Czy Steve Sem-Sandberg, dotąd dotykający w swych książkach tematu nazizmu, planuje stworzyć historię osadzoną w rzeczywistości komunizmu? Akcja której z jego powieści toczy się w jednym z polskich miast? O tym w audycji.

W drugiej części programu wyemitowaliśmy natomiast pochodzące z archiwum Polskiego Radia fragmenty książek i wypowiedzi Stanisława Grzesiuka, pisarza, pieśniarza, popularyzatora folkloru warszawskiego. 21 stycznia 2018 roku minęła 55 rocznica jego śmierci.

***

Tytuł audycji: Moje książki w paśmie Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Steve Sem-Sandberg (pisarz, dziennikarz)

Data emisji: 24.01.2017

Godzina emisji: 21.06

mg/ag

Playlista
  • ASAF AVIDAN - Over My Head
  • LEONARD COHEN - In My Secret Life
  • KORTEZ - Od dawna już wiem
  • Stanisław Grzesiuk - Nie masz cwaniaka nad warszawiaka