On musiał być ciągle w centrum uwagi. Ona zawsze była u jego boku

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2018 11:50
Ich małżeństwo trwało pół wieku, doczekali się czwórki dzieci, zjeździli cały świat, obracali się wśród największych osobistości, ale ich związek nie był wyłącznie bajką. W audycji "Moje książki" spotkaliśmy się z Ulą Ryciak, autorką książki "Nela i Artur. Koncert intymny Rubinsteinów".
Audio
  • Ula Ryciak o książce "Nela i Artur. Koncert intymny Rubinsteinów" (Kulturalna Jedynka)
Fragment okładki książki Nela i Artur. Koncert intymny Rubinsteinów
Fragment okładki książki "Nela i Artur. Koncert intymny Rubinsteinów"Foto: Mat. promocyjne

Książka Uli Ryciak ukazuje wspólne życie Neli i Artura Rubinsteinów - pełne pasji, komplikacji, ale też niezwykle barwne za sprawą muzyki i życia towarzyskiego z udziałem niemal samych sław, od Einsteina po Grace Kelly.

Ula Ryciak powiedziała, że Artur musiał być ciągle w centrum uwagi i te nieliczne momenty, kiedy ktoś inny skupiał uwagę całego towarzystwa, nieco go irytowały. - Jego głód adoracji i wieczna tęsknota za aplauzem były silniejsze czasem nawet niż kindersztuba, której nabył przez lata bywania na salonach. Mimo że doceniał talent kulinarny Neli, rzeczywiście bardzo źle znosił chwile, gdy kulinaria zdominowały w towarzystwie jego koncert - powiedziała.

Ula Ryciak mówiła, że żona Artura Rubinsteina pomagała mężowi w przygotowaniach do koncertów. - Nela była nie tylko damą, tą przepiękną lwicą, która lśniła na salonach. Ona była kobietą, która robiła przyjęcia, prasowała fraki i woziła je za nim. Ona rozwiązywała też jego liczne konflikty i prowadziła korespondencje, by załagodzić jakiś spór. Była szalenie muzykalna. To ona siedziała na sali filharmonii, gdy on próbował swój fortepian i mówiła mu, jak słychać i jaka jest akustyka. Ilość jej ról jest naprawdę wielka - powiedziała autorka książki "Nela i Artur. Koncert intymny Rubinsteinów".

W audycji gościliśmy też Tadeusza Lewandowskiego, który polecił następujące książki: "Victus. Upadek Barcelony 1714", "Ostatnie dni nowego Paryża", "Co się stało", "Marsjanie i Wenusjanki - nowe pokolenie".

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Moje książki w paśmie Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Ula Ryciak (autorka książki "Nela i Artur. Koncert intymny Rubinsteinów")

Data emisji: 31.01.2017

Godzina emisji: 21.11

abi/kh

Czytaj także

Teofil Ociepka. Malarz-naiwista zafascynowany okultyzmem

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2018 09:00
- Nazywano ich malarzami niedzielnymi, siódmego dnia, naiwistami, odnosząc się do nich z pobłażaniem - tak o fenomenie malarzy-samouków mówi krytyczka sztuki dr Monika Małkowska. Takim artystą był Teofil Ociepka, zmarły 40 lat temu twórca fantastycznych światów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Steve Sem-Sandberg: zawsze istnieją dobre powody, by czynić zło

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2018 15:00
Szwedzki pisarz Steve Sem-Sandberg w swoich książkach poruszaja temat moralnych wyborów w sytuacjach ekstremalnych. Ostatnio napisał powieść pt. "Burza", której polska premiera będzie miała miejsce 31 stycznia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Barbara Wachowicz: największe miłości mojego życia to babunia Anna i mąż

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2018 09:20
Barbara Wachowicz prywatnie. W audycji z cyklu "Twarzą w twarz" pisarka opowiada o ukochanych dziadkach i bracie, o udanym małżeństwie, walce z ciężką chorobą, życiowych porażkach, londyńskim koncercie Beatlesów, przyjaźni z Czerwonymi Gitarami i wywiadach z Kirkiem Douglasem i Shirley McLaine.
rozwiń zwiń