Kornel Filipowicz - trochę zapomniany, wybitny literat

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2018 22:00
W ostatnich latach Kornel Filipowicz był najczęściej kojarzony jako życiowy partner noblistki Wisławy Szymborskiej. Razem przeżyli 23 lata. A był jednym z najwybitniejszych polskich prozaików i poetów.
Audio
  • Kornel Filipowicz - zapomniany prozaik i poeta (Moje książki/Jedynka)
Wisława Szymborska i Kornel Filipowicz
Wisława Szymborska i Kornel FilipowiczFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

W 2016 roku ukazała się korespondencja Wisławy Szymborskiej i Kornela Filipowicza w tomie "Najlepiej w życiu ma twój kot". W roku następnym pojawił się na rynku księgarskim zbiór opowiadań Filipowicza "Moja kochana, dumna prowincja" w wyborze Justyny Sobolewskiej, a teraz został wydany kolejny tom jego prozy "Romans prowincjonalny i inne historie" w wyborze Wojciech Bonowicza.

Krytyk  literacki Justyna Sobolewska przyznaje, że po śmierci Filipowicza przez 20 lat o jego pamięć dbała Wisława Szymborska. Potem o nim zapomniano. - Pisarz wraca, kiedy ma coś w szufladzie. W tym przypadku były to listy, bo okazało się, że są one literackie, są taką grą literacką, mają rozmaite smaki w sobie i stały się bestsellerem - mówi gość audycji Moje książki.

Jej zdaniem, mimo upływu lat, twórczość Kornela Filipowicza jest szalenie współczesna. - Mamy wrażenie braku odstępu czasowego - zauważa. Podkreśla siłę i aktualność prozy Kornela Filipowicza i zwraca uwagę na potrzebę jej przywrócenia do powszechnej świadomości czytelników

Jakie tematy poruszał Kornel Filipowicz w swojej twórczości, że nie okryła jej patyna czasu?Posłuchaj nagrania audycji, w której równie Tadeusz Lewandowski recenzował nowości czytelnicze.

***

Tytuł audycji: Moje książki w paśmie Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Justyna Sobolewska (krytyczka literacka), Tadeusz Lewandowski (krytyk literacki)

Data emisji: 14.02.2017

Godzina emisji: 21.10

ag

Czytaj także

Kornel Filipowicz. "Dotrzeć do niewidocznej strony człowieka"

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2022 05:45
- Najwyżej w nim cenię to, że bardzo ważył słowa, każde jego jedno słowo wypowiedziane i napisane ważyło tyle, co dziesięć słów kogoś innego - mówił w Polskim Radiu o swoim ojcu Marcin Filipowicz. Dzisiaj miją 32 lata od śmierci pisarza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szymborska – Filipowicz. Ryby, koty, poezja i miłość

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2016 15:00
W jednym z listów zawartych w wydanym właśnie tomie "Najlepiej w życiu ma twój kot" Wisława Szymborska pisała do Kornela Filipowicza: "osoba, z którą się zadajesz, nawet nie wie, gdzie ryba ma głowę, a gdzie ogon".
rozwiń zwiń