X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kornel Filipowicz - trochę zapomniany, wybitny literat

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2018 22:00
W ostatnich latach Kornel Filipowicz był najczęściej kojarzony jako życiowy partner noblistki Wisławy Szymborskiej. Razem przeżyli 23 lata. A był jednym z najwybitniejszych polskich prozaików i poetów.
Audio
  • Kornel Filipowicz - zapomniany prozaik i poeta (Moje książki/Jedynka)
Wisława Szymborska i Kornel Filipowicz
Wisława Szymborska i Kornel FilipowiczFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

W 2016 roku ukazała się korespondencja Wisławy Szymborskiej i Kornela Filipowicza w tomie "Najlepiej w życiu ma twój kot". W roku następnym pojawił się na rynku księgarskim zbiór opowiadań Filipowicza "Moja kochana, dumna prowincja" w wyborze Justyny Sobolewskiej, a teraz został wydany kolejny tom jego prozy "Romans prowincjonalny i inne historie" w wyborze Wojciech Bonowicza.

Krytyk  literacki Justyna Sobolewska przyznaje, że po śmierci Filipowicza przez 20 lat o jego pamięć dbała Wisława Szymborska. Potem o nim zapomniano. - Pisarz wraca, kiedy ma coś w szufladzie. W tym przypadku były to listy, bo okazało się, że są one literackie, są taką grą literacką, mają rozmaite smaki w sobie i stały się bestsellerem - mówi gość audycji Moje książki.

Jej zdaniem, mimo upływu lat, twórczość Kornela Filipowicza jest szalenie współczesna. - Mamy wrażenie braku odstępu czasowego - zauważa. Podkreśla siłę i aktualność prozy Kornela Filipowicza i zwraca uwagę na potrzebę jej przywrócenia do powszechnej świadomości czytelników

Jakie tematy poruszał Kornel Filipowicz w swojej twórczości, że nie okryła jej patyna czasu?Posłuchaj nagrania audycji, w której równie Tadeusz Lewandowski recenzował nowości czytelnicze.

***

Tytuł audycji: Moje książki w paśmie Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Justyna Sobolewska (krytyczka literacka), Tadeusz Lewandowski (krytyk literacki)

Data emisji: 14.02.2017

Godzina emisji: 21.10

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kornel Filipowicz - najważniejsza była literatura

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2013 07:00
- Najwyżej w nim cenię to, że bardzo ważył słowa, każde jego jedno słowo wypowiedziane i napisane ważyło tyle, co dziesięć słów kogoś innego - mówił w Polskim Radiu o swoim ojcu Marcin Filipowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szymborska – Filipowicz. Ryby, koty, poezja i miłość

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2016 15:00
W jednym z listów zawartych w wydanym właśnie tomie "Najlepiej w życiu ma twój kot" Wisława Szymborska pisała do Kornela Filipowicza: "osoba, z którą się zadajesz, nawet nie wie, gdzie ryba ma głowę, a gdzie ogon".
rozwiń zwiń