"Wyspa". Powieść o Islandii, która zmienia swoje oblicze

Zapraszamy na rozmowę z islandzką pisarką i dziennikarką Sigridur Hagalin Bjornsdottir o jej powieści "Wyspa", która stała się na Islandii bestsellerem.
Okładka książki Wyspa
Okładka książki "Wyspa"Foto: Mat. pras.
O Audycji

Świat, jaki znamy, przestaje istnieć. Z dnia na dzień Islandia, uznawana za jeden z najlepiej zorganizowanych krajów, traci kontakt z pozostałymi państwami i przeistacza się w krainę chaosu. Mieszkańcy nie wiedzą, co jest źródłem kryzysu, ale mimo to starają się normalnie funkcjonować. Tymczasem nowo powstały rząd manipuluje informacjami, wie bowiem, że wkrótce zabraknie pożywienia. Państwo, a wraz z nim prawo i społeczeństwo, zaczynają ulegać korozji.

Pisarka Sigridur Hagalin Bjornsdottir przyznała w radiowej Jedynce, że jest zaskoczona sukcesem swojej powieści.

- Odniosła o wiele większy sukces, niż mogłam sobie wymarzyć. Ludzie mówili, że ta powieść otworzyła im oczy na wiele spraw. My, Islandczycy, przyzwyczailiśmy się myśleć o naszym kraju, że jest bogaty, kwitnący, szczęśliwy i demokratyczny, a wszystkie złe rzeczy, które dzieją się na świecie, nas nie dotyczą, bo przecież to tak daleko od nas. A jeśli zmieni się sposób myślenia, to trzeba przyjąć do wiadomości, że to, co działo się w Syrii, Kongo czy byłej Jugosławii, może się zdarzyć także u nas - powiedziała.

Można odnieść wrażenie, że książka jest swego rodzaju ostrzeżeniem. Ale przed czym?

- Może nie ostrzeżeniem, bo nie mam zamiaru głosić żadnych kazań. Wykonałam tylko pewien eksperyment, który pozwala w zdrowy sposób spojrzeć na najgorsze możliwe scenariusze. Szczególnie dotyczy to społeczeństw, którym dzieje się dobrze, i w których ludzie dorastali w przekonaniu, że wszelkie prawa człowieka są czymś oczywistym – wolność, demokracja i tak dalej. Otóż nie są czymś danym na zawsze i dobrze jest czasem wyobrazić sobie sytuację, że wszyscy są przerażeni, brakuje jedzenia i leków. I pomyśleć: jak ja bym się wtedy zachował z moralnego punktu widzenia? Czy byłbym wielkoduszny, ofiarny, współczujący? Czy raczej samolubny i zalękniony? - wytłumaczyła pisarka.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej rozmowy Magdy Mikołajczuk z Sigridur Hagalin Bjornsdottir. 

***

Tytuł audycji: Moje książki w paśmie Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Sigridur Hagalin Bjornsdottir (islandzka pisarka i dziennikarka, autorka powieści "Wyspa")

Data emisji: 21.02.2017

Godzina emisji: 21.10

abi/kk

Playlista
  • BJORK - Venus As A Boy
  • KABAT - Potkali se v Parizi
  • Gaba Kulka, Jan Młynarski, - Panowie, bądźcie dla nas dobrzy na zimę
  • Club Des Belugas, - It's A Beautiful Day