"Krótka historia o długiej miłości". Historia państwa Śmiechowskich

To opowieść o miłości pozornie niemożliwej. Wiesława Pajdak i Jerzy Śmiechowski byli żołnierzami Armii Krajowej, skazanymi po II wojnie na wiele lat stalinowskiego więzienia. W magazynie "Moje książki" gościliśmy autorki książki Angelikę Kuźniak i Ewelinę Karpacz-Oboładze.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay
O Audycji

Poznali się przez ścianę. Najpierw rozmawiali przy użyciu alfabetu Morse’a, a potem pisali do siebie listy. Tak się w sobie zakochali. Po raz pierwszy bez krat zobaczyli się na własnym ślubie. Jak autorki dotarły do tej niesamowitej historii?

- Przeczytałam książkę Małgorzaty Szejnert "Śród żywych duchów". Państwo Śmiechowscy byli jednymi z bohaterów tej książki. W tamtej historii nie chodziło o miłość tylko o poszukiwanie grobów żołnierzy pomordowanych, ale na pierwszej stronie był taki króciutki opis tego związku. Pamiętam, że później słuchałam reportażu Eweliny o historii państwa Śmiechowskich i wtedy pomyślałam, że to jest materiał na książkę. Nie wyobrażałam sobie, żebyśmy mogły ją zrobić osobno - powiedziała Angelika Kuźniak.

Druga z autorek wspomniała o zaufaniu, jakim obdarzyli ją państwo Śmiechowscy, a szczególnie pan Jerzy.

- Małżonkowie chcieli mówić o tych wydarzeniach sprzed 60 lat. Szczególnie pan Jerzy. Kiedy ich spotkałam przy nagrywaniu audycji radiowej w 2007 roku, to pan Jerzy był na takim etapie życia, że bardzo potrzebował uporządkować swoje dokumenty, pamiątki, pisał wspomnienia i bardzo chętnie o tym opowiadał. Wiadomo było, że będziemy rozmawiać głównie o tej miłości, natomiast oni opowiadali mi wszystko - wspominała Ewelina Karpacz-Oboładze.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której ponadto Tadeusz Lewandowski omówił nowości wydawnicze.  

***

Tytuł audycji: Moje książki w paśmie Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Goście: Angelika Kuźniak i Ewelina Karpacz-Oboładze (autorki książki "Krótka historia o długiej miłości")

Data emisji: 28.02.2018

Godzina emisji: 21.10

abi/kk

Playlista
  • Bush Kate - The Man I Love
  • Warszawska Orkiestra Sentymentalna, - Noc w wielkim mieście
  • Górniak Edyta - All The Way
  • Fogg Mieczysław, - Pamiętam twoje oczy