Podróż w czasie i przestrzeni w słynnym falowcu w Gdańsku

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2018 21:10
To budynek - potwór. Żeby dotrzeć z jednego końca na drugi trzeba jechać autobusem trzy przystanki. Opisała go Monika Milewska w powieści "Latawiec z betonu". To historia zabawna, ale zmuszająca do przemyśleń, czy możemy pokonać własne słabości.
Audio
  • "Latawiec z betonu" ironiczna opowieść skłaniająca do zadumy (Moje książki/Jedynka)
Okładka książki Latawiec z betonu
Okładka książki "Latawiec z betonu"Foto: materiały prasowe

Rzecz się dzieje w najdłuższym polskim falowcu, słynnym 860-metrowym bloku w Gdańsku, wybudowanym na początku lat 70-tych. I to jest jedyna w tej powieści rzecz pewna i normalna. Falowiec wygląda jak betonowy wąż. I w tej zakrzywionej przestrzeni zakrzywia się też czas. W każdej klatce jest inny rok - od 1974 do współczesności.

Twórca falowca, zdezorientowany inżynier wyrusza w podróż w przestrzeni, krętymi ścieżkami mieszkaniowego labiryntu, ale też w podróż w czasie, w przyszłość. Obserwuje absurdalne i przygnębiające sytuacje. Jest świadkiem przyjazdu do Polski Jana Pawła II, powstawania Solidarności, wprowadzenia stanu wojennego, dowiaduje się, czym są e-mail, odwiedza sąsiadów, którzy prowadzą gospodarstwo rolne na dziesiątym piętrze, a także wysłuchuje gorzkich opowieści o konstrukcji bloku.

Taką realistycznie-magiczną scenerie stworzyła Monika Milewska w swej książce. Autorka przez pierwsze kilkanaście lat życia mieszkała po jednej stronie falowca, a kiedy wróciła ze studiów i staży zagranicznych kupiła sobie mieszkanie po drugiej stronie falowca. - Jest to jednak taki troszkę potwór, byt autonomiczny, który wymknął się ewidentnie swemu twórcy i prezentuje się trochę groźnie - mówi pisarka. Porównuje budynek do małego miasta, bo mieszka tam ok. sześciu tysięcy ludzi.

Jakie zaskoczenia czekają na projektanta falowca? Co metafizycznego jest w falowcu? Jakie elementy realizmu magicznego znalazły się w książce "Latawiec z betonu"? Posłuchaj całej rozmowy.

W audycji także rozmowy z jurorami i zwyciężczynią tytułu Europejski Poeta Wolności oraz recenzje Tadeusza Lewandowskiego książek, które właśnie ukazały się w  księgarniach

***

Tytuł audycji: Moje książki w paśmie Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Monika Milewska (poetka, dramatopisarka i autorka słuchowisk w powieści "Latawiec z betonu", antropolog kultury)

Data emisji: 28.03.2018

Godzina emisji: 21.10

ag/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Steve Sem-Sandberg: zawsze istnieją dobre powody, by czynić zło

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2018 15:00
Szwedzki pisarz Steve Sem-Sandberg w swoich książkach poruszaja temat moralnych wyborów w sytuacjach ekstremalnych. Ostatnio napisał powieść pt. "Burza", której polska premiera będzie miała miejsce 31 stycznia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wyspa". Powieść o Islandii, która zmienia swoje oblicze

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2018 21:07
Zapraszamy na rozmowę z islandzką pisarką i dziennikarką Sigridur Hagalin Bjornsdottir o jej powieści "Wyspa", która stała się na Islandii bestsellerem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zyta Rudzka "Krótka wymiana ognia"

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2018 12:30
Cięty język, czarny humor, precyzyjne zdania – w ten sposób bohaterka - starzejąca się i nieumiejąca się z tym faktem pogodzić znana poetka - wspomina swoje życie. Zyta Rudzka, autorka książki "Krótka wymiana ognia", była gościem magazynu "Moje książki".
rozwiń zwiń