Krzysztof Varga: wiedziałem, że nie mogę galopować na pegazie erotyki

- To było wyzwanie. Nie bałem się tej warstwy opisowej Budapesztu. Znam to miasto, umiem je opisać. Nie bałem się opisywania relacji koleżeńskich. Te sceny erotyczne to był mój niepokój - powiedział w radiowej Jedynce pisarz o swojej nowej powieści "Sonnenberg".
Krzysztof Varga
Krzysztof VargaFoto: PAP/Artur Reszko
O Audycji

András żyje siłą bezwładu. Od lat trwa w skomplikowanym związku z Ágnes, praca naukowa nad historią literatury austriackiej już dawno przestała go interesować, próbuje napisać wiekopomną powieść, ale nie potrafi wymyślić nawet pierwszego zdania. Z kumplami nad szprycerem toczy więc niekończące się dyskusje o życiu i sporcie, chadza do teatru albo na demonstracje, choć robi to wyłącznie dla Ágnes, i zapamiętale kataloguje przykłady dawnej wielkości Węgier i dawnych ich klęsk. I tylko od czasu do czasu coś tę rutynę przerwie.

W audycji "Moje książki" Krzysztof Varga wskazał, że Andrása charakteryzuje pewien opór przeciwko terrorowi dobrego samopoczucia, epatowania swoim sukcesem, opór wobec nawału kultury masowej, tępej rozrywki. Pisarz przyznał, że pod tym względem postać ta jest podobna do bohaterów innych jego książek. - Różnica, według mnie jest taka, że András ma bardzo konkretne życie uczuciowe, romansowe, a nawet erotyczne - stwierdził. - To bardzo głębokie uczucie i bardzo skomplikowane - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Fragmentów książki "Sonnenberg" Krzysztofa Vargi można słuchać w radiowej Jedynce od poniedziałku do czwartku ok. godz. 21.45, a w soboty i niedziele o godz. 20.45.

***

Tytuł audycji: Moje książki w paśmie Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Krzysztof Varga (pisarz, krytyk literacki, dziennikarz)

Data emisji: 16.05.2018

Godzina emisji: 21.08

kk/abi

Playlista
  • PLATEAU - Niebezpiecznie piekny świt
  • Kiwanuka Michael - Home Again
  • BYEALEX, - Kedvesem
  • Varadi Roma Cafe , - Szaretni Csak Egyet