Booker International Prize to dla twórcy wielka szansa

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2018 11:35
Olga Tokarczuk została ogłoszona tegoroczną laureatką prestiżowej Międzynarodowej Nagrody Bookera. Jury wybrało jej książkę "Bieguni" ("Flights") w tłumaczeniu Jennifer Croft spośród sześciu tytułów, które znalazły się na liście nominowanych za najlepszą książkę przełożoną w minionym roku na język angielski.
Audio
  • Nagroda Bookera dla Olgi Tokarczuk (Moje książki/Jedynka)
Booker to jedna z trzech głównych nagród literackich
Booker to jedna z trzech głównych nagród literackichFoto: PAP/Justin Ng

To historyczne wydarzenie, ponieważ po raz pierwszy Nagrodę The Man Booker International Book Prize otrzymał polski autor.

Olga Tokarczuk bardzo podkreślała rolę swojej tłumaczki. Uważa, że bez niej nic by się nie udało. Właśnie dzięki tłumaczeniu Olga Tokarczuk została zauważona w świecie literatury anglojęzycznej. – Olga Tokarczuk ma teraz szansę dotrzeć do miliarda siedmiuset tysięcy ludzi, którzy mówią w języku angielskim. Każdy Booker International Prize to dla twórcy wielka szansa, bo wiąże się ze skokowym wzrostem nakładów – powiedział w audycji Tadeusz Lewandowski.

Książka "Bieguni" to zbiór impresji na temat przemieszczania się, ucieczki i istoty podróżowania w ogóle. - Ucieczka jest podróżą od lęków, od niepokojów. Przez płynność uzyskuje się ciągłość i stałość. Tego szuka Ogla Tokarczuk – zauważył gość Magdy Mikołajczuk.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której mówiliśmy też o twórczości zmarłego niedawno amerykańskiego pisarza Philipa Rotha.

***

Tytuł audycji: Moje książki w paśmie Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Tadeusz Lewandowski

Data emisji: 23.05.2018

Godzina emisji: 21.08

abi/mg

Czytaj także

Krzysztof Varga: wiedziałem, że nie mogę galopować na pegazie erotyki

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2018 21:08
- To było wyzwanie. Nie bałem się tej warstwy opisowej Budapesztu. Znam to miasto, umiem je opisać. Nie bałem się opisywania relacji koleżeńskich. Te sceny erotyczne to był mój niepokój - powiedział w radiowej Jedynce pisarz o swojej nowej powieści "Sonnenberg".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Orhan Pamuk: mówią mi, bym pisał etyczne powieści

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2018 19:00
- W Ameryce i w krajach nordyckich moi czytelnicy nie lubią Kemala z "Muzeum Niewinności", bo jest zepsuty, nieodpowiedzialny, bo niszczy życie dwóch kobiet - mówił Orhan Pamuk w rozmowie z Magdą Mikołajczuk. Turecki pisarz, laureat Nagrody Nobla, gościł na Warszawskich Targach Książki, a jutro będzie w Krakowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Olga Tokarczuk nagrodzona. "Bieguni" przebili się na trudnym rynku anglojęzycznym

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2018 11:00
Olga Tokarczuk otrzymała prestiżową nagrodę literacką Booker International za powieść "Bieguni". W Polsce ukazała się ona w 2007 roku, natomiast po angielsku została wydana rok temu pod tytułem "Flights". Książkę przetłumaczyła Jennifer Croft.
rozwiń zwiń