Orhan Pamuk pisze tym razem o miłości

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2010 20:10
W audycji "Moje książki" "Muzeum niewinności" - nowa powieść noblisty Orhana Pamuka oraz "Ksiądz Rafał" Macieja Grabskiego.
Audio

W pewnej wsi w czasach PRL-u umiera proboszcz, a na jego miejsce przybywa młody, przystojny ksiądz o niekonwencjonalnym - jak na księdza - życiorysie i burzy zastany porządek. O swojej książce zatytułowanej "Ksiądz Rafał" opowiada Maciej Grabski. - We współczesnej literaturze nie było powieści religijnej, gdzie głównym bohaterem byłby ksiądz - zdradza w Jedynce szczegóły jej powstania Grabski.

Orhan Pamuk o powieści "Muzeum niewinności" napisał, że jest to "opowieść o miłości w kraju islamskim, gdzie miłość jest czymś zupełnie innym niż na Zachodzie. Na piątej stronie kochankowie uprawiają sex, a przez kolejne drogo za to płacą".

- Na przykładzie głównych bohaterów widać, że Europeizacja w Turcji to fikcja - mówi w Jedynce tłumaczka książki Anna Akbike Sulimowicz. - Europeizacja w ich wydaniu sprowadza się do farbowania włosów na blond, albo posiadania w domu robota kuchennego - dodaje.

Książka Pamuka ma 750 stron. - Długie opowieści są turecką specjalnością. Baśnie Szeherezady trwały 1001 noc - mówi. - Ktoś, kto nie lubi romansideł, a lubi opowieści o krajach i obyczajach, znajdzie tu coś dla siebie - dodaje. Podobnie jest z tymi czytelnikami, którzy interesują się polityką.

Anna Akbike Sulimowicz zaznacza drobiazgowość autora w opisach zwyczajów oraz życia tamtejszych mieszkańców.

Prowadziła Magda Mikołajczuk

Czytaj także

"Katyń w literaturze"

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2010 22:05
O książce prof. Jerzego Krzyżanowskiego i innych ważnych nowościach wydawniczych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Krajewski wydaje nową książkę

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2010 23:30
Najpopularniejszy polski autor kryminałów Marek Krajewski napisał "Erynie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Oczyszczenie" i Krojcok"

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2010 20:10
Rozmowa z autorami obu powieści.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kod Brytania

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2010 22:30
- czyli kultura Wielkiej Brytanii od kuchni. O książce napisanej przez Brytyjczyków dla obcokrajowców mówią znawcy i wielbiciele języka Szekspira.
rozwiń zwiń