Wisława Szymborska: dla poety najważniejszy jest kosz na śmieci

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2018 22:30
2 lipca minęła 95 rocznica urodzin Wisławy Szymborskiej, znakomitej poetki, laureatki literackiej Nagrody Nobla. Z tej okazji w audycji przypominamy wypowiedzi poetki i wiersze w jej własnym wykonaniu.
Audio
  • Michał Rusinek i Magda Mikołajczuk wspominają Wisławę Szymborską (Moje książki/Jedynka)
Prezydent Bronisław Komorowski (tyłem) dekoruje Wisławę Szymborską Orderem Orła Białego (17.01.2011)
Prezydent Bronisław Komorowski (tyłem) dekoruje Wisławę Szymborską Orderem Orła Białego (17.01.2011)Foto: PAP/Jacek Bednarczyk

Sport zajmował w życiu poetki ważne miejsce. Nie interesowała się piłką nożna, ale bardzo lubiła walki bokserskie, o których napisała wiersz. Pilnie śledziła karierę Andrzeja Gołoty, który po śmierci poetki napisał na jej cześć rymowany utwór.

Michał Rusinek, sekretarz Wisławy Szymborskiej, jeszcze za jej życia zdradzał metody pracy poetki. - Ona mam artystyczną koncepcję kosza na śmieci, że w pokoju poety najważniejszy jest kosz na śmieci, co oznacza, że poeta powinien jednak selekcjonować to, co pisze i wyrzucać - mówił sekretarz. Zapewniał, że Wisława Szymborska nie miała w zwyczaju zaskakiwać gości w przeciwieństwie do Czesława Miłosza.

Czym Miłosz zaskakiwał gości? Jak wyglądały relacje Wisławy Szymborskiej z Kornelem Filipowiczem? Jakie osoby przewijały się w listach, które do siebie pisali. Posłuchaj nagrania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Moje książki w paśmie Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Michał Rusinek (sekretarz Wisławy Szymborskiej)

Data emisji: 12.07.2018

Godzina emisji: 22.44

ag


Czytaj także

Jakub Kornhauser oraz poezja na granicy snu i jawy

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2016 00:40
- Wizja rzeczywistości, która zawiera się w przemieszaniu snu i jawy, wspomnień i wyobrażeń, jest mi najbliższa - mówi Jakub Kornhauser, laureat Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Literacki Nobel nie jest nagrodą sprawiedliwą"

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2016 14:05
- Żeby dostać Nobla, trzeba mieć za sobą lobby, bo inaczej nie ma szans. Anegdota opowiada, że bibliotekarka Biblioteki Noblowskiej, która opuściła Polskę w 1968 roku, skutecznie lobbowała za Szymborską - opowiadał Tadeusz Lewandowski, który relacjonuje dla mediów obrady szwedzkich akademików.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kornel Filipowicz - trochę zapomniany, wybitny literat

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2018 22:00
W ostatnich latach Kornel Filipowicz był najczęściej kojarzony jako życiowy partner noblistki Wisławy Szymborskiej. Razem przeżyli 23 lata. A był jednym z najwybitniejszych polskich prozaików i poetów.
rozwiń zwiń