X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nieznane oblicze Zbigniewa Herberta. Jaki był prywatnie?

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2018 09:18
Zbigniew Herbet, eseista, dramaturg, autor słynnego cyklu poetyckiego "Pan Cogito" to jeden z najbardziej znanych twórców literackich. Na temat jego dzieł można mówić wiele, ale co wiemy o samym artyście? Kulisy życia prywatnego Zbigniewa Herberta w rozmowie z Magdą Mikołajczuk zdradził Andrzej Franaszek, autor monumentalnej biografii Zbigniewa Herberta.
Audio
  • Rozmowa z Andrzejem Franaszkiem, autorem biografii Zbigniewa Herberta (Moje książki/Jedynka)
Andrzej Franaszek Herbert. Biografia
Andrzej Franaszek "Herbert. Biografia"Foto: Piotr Piorun/PR

Publikacja Andrzeja Franaszka to portret genialnego poety, przedstawiony z niezwykłą pieczołowitością. Biografia liczy ponad 2 tysiące stron. Książka została wydana z okazji przypadającej w tym roku 20. rocznicy śmierci Herberta. - Myślę, że poprzez gigantyczną objętość oddaje również bogactwo biografii i twórczość artysty. To opowieść adekwatna do stopnia skomplikowania tej historii - mówi Andrzej Franaszek, autor książki.

Herbert przyjaźnił się z Czesławem Miłoszem, ale często mieli zupełnie inne poglądy na dany temat. - W pewnym momencie ich znajomości pojawił się wątek alkoholowy. Obaj wypili bardzo dużo i doszło do erupcji gniewu Herberta. Tematem spornym był wątek Powstania Warszawskiego i Armii Krajowej. Herbert zarzucał Miłoszowi, że on nie ma prawa krytykować wydarzeń, w których sam nie brał udziału - mówi Andrzej Franaszek.

Jak się okazuje, to przyjaciele odgrywali w życiu poety kluczową rolę. Zbigniew Herbert przyjaźnił się m.in z Ryszardem Krynickim i ze Zdzisławem Ruziewiczem. - Herbert był bardzo wierny przyjaźni i chętny do pomagania innym. Pomagał, ale nie epatował tym - dodaje autor.

W niezwykły sposób Zbigniewem Herbertem opiekowała się jego żona Katarzyna, która zajmowała się głównie domem. Przez pisarza nazywana była "czarnym słońcem". O sobie żartobliwie mówiła "Rózia, gospodyni księdza proboszcza".

- To był taki związek, w którym Zbigniew Herbert potrzebował również wolności. Najważniejsze było dla niego podróżowanie do myśli, obrazów, bycia ze sztuką i tworzenia wierszy - mówi Andrzej Franaszek.

Autor biografii Herberta, pisząc dwutomowe dzieło często sięgał do wspomnień, listów i dzienników. Miał również okazję gościć w domu poety. - W jego bibliotece możemy znaleźć dużo rzeczy, które niosą ze sobą historię. Część z nich jest pozostawiona w nienaruszonym stanie - dodaje.

Jakie tajemnice odsłania biografia poety? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Moje książki w paśmie Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Andrzej Franaszek (autor biografii Zbigniewa Herberta)

Data emisji: 18.07.2018

Godzina emisji: 21.12

kb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nuala Ni Dhomhnaill o ukochanym języku irlandzkim

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2018 21:07
Nuala Ni Dhomhnaill, irlandzka poetka pisząca w języku gaelickim, odebrała w czwartek Międzynarodową Nagrodę Literacką im. Zbigniewa Herberta. Gala wręczenia wyróżnienia odbyła się w Teatrze Polskim w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

O konflikcie Zbigniewa Herberta i Czesława Miłosza

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2018 15:11
"Rok myśliwego" czy "Rok jagnięcia"? W audycji analizowaliśmy nigdy nie wypowiedziany do końca spór, jaki prowadzili dwaj wielcy poeci.
rozwiń zwiń