Literatura o Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2018 17:43
1 sierpnia to dzień, w którym przypominamy Powstanie Warszawskie i czcimy pamięć jego uczestników - powstańców, żołnierzy i cywilów. Powstańców żyje już zaledwie około dwóch tysięcy, czas jest nieubłagany.
Audio
  • Poezja i proza o Powstaniu Warszawskim (Moje książki/Jedynka)
Krzysztof Kamil Baczyński (na zdjęciu archiwalnym) największy polski poeta czasu wojny, zginął 4 sierpnia 1944 roku w Warszawie podczas Powstania Warszawskiego
Krzysztof Kamil Baczyński (na zdjęciu archiwalnym) największy polski poeta czasu wojny, zginął 4 sierpnia 1944 roku w Warszawie podczas Powstania WarszawskiegoFoto: PAP-reprodukcja

 Ale ludzka pamięć może być wieczna, przekazywana z pokolenia na pokolenie w poezji, prozie, fotografiach, filmach, czy rodzinnych opowieściach.


powstanie1200.jpg
Powstanie Warszawskie serwis specjalny

O książkach i wierszach, które w rocznicę Powstania warto sobie przypomnieć opowiada Tadeusz Lewandowski, który ma szczególny stosunek do Powstania. Kilku członków rodziny, w tym jego dziadek zginęło w Powstaniu. A matka była sanitariuszką w Zgrupowaniu "Radosław". Krytyk przedstawia osobiste opowieści, ale również mówi o pisarzach i poetach, którzy ponieśli śmierć w Warszawie, a także o literaturze poświęconej Powstaniu.

Posłuchaj nagrania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Moje książki w paśmie Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Anna Stempniak

Gość: Tadeusz Lewandowski (krytyk literacki)

Data emisji: 1.08.2018

Godzina emisji: 21.12

ag

Czytaj także

Premiera płyty "Fogg - pieśniarz Warszawy"

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2018 16:52
Był przede wszystkim warszawiakiem, dopiero potem Polakiem, a lokalny patriotyzm miał we krwi. Mieczysław Fogg stał się symbolem chwil, kiedy piosenka dodawała otuchy i była ważnym elementem powstańczej walki. Dziś jego twórczość znajdziemy na płycie, która jest hołdem złożonym artyście w 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. O pracy nad krążkiem opowiedzieli członkowie zespołu Młynarski-Masecki Jazz Camerata Varsoviensis.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie Warszawskie we wspomnieniach walczących

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2018 14:40
Przygotowania do Powstania Warszawskiego trwały od dawna. Z drugiej strony mierzono się z codzienną szarą okupacyjną rzeczywistością.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alianci sprzedali powstańców warszawskich Stalinowi

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2018 19:33
Roosevelt i Churchill stawiali na sojusz z ZSRR i Stalinem, dlatego bardzo wstrzemięźliwie zezwalali na informowanie o Powstaniu Warszawskim i niemieckich zbrodniach popełnionych podczas powstania, a także o cynicznej polityce Stalina.
rozwiń zwiń