X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Ferma blond". Co działo się w ośrodku Lebensborn pod Łodzią?

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2018 14:13
- Są czasami w życiu człowieka, który zajmuje się pisaniem, takie znaki z nieba. Ja ze zdumieniem sobie uświadomiłem, że w mojej poprzedniej książce zatytułowanej "Dom tęsknot" jest pół strony na temat ciotki, o której słuch zaginął przed wojną. I te pół strony mówi właśnie o tym, że ciotka wyjechała do Lebensbornu... Zobaczyłem, że mam gotowego bohatera do następnej powieści - mówi w audycji "Moje książki" pisarz Piotr Adamczyk. 
Audio
  • Piotr Adamczyk o swojej nowej powieści "Ferma blond" (Moje książki/Jedynka)
Fragment okładki książki Ferma blond Piotra Adamczyka
Fragment okładki książki "Ferma blond" Piotra Adamczyka Foto: Mat.promocyjne

Nowa książka Piotra Adamczyka to sensacyjna polsko-niemiecka rodzinna epopeja z miłością, polityką, sztuką, zdradą i tajemnicą w tle rozgrywająca się w nazistowskich Niemczech oraz w dzisiejszej Polsce. Autorowi udaje się przekazywać historię w sposób nie tylko ciekawy ale także trzymający w napięciu. 

- Recepta jest prosta. Nie mam wykształcenia historycznego a w szkole byłem beznadziejny z tego przedmiotu. Historia interesuje mnie w tych momentach, w których ma jakieś pomosty z rzeczywistością. Wtedy zaczynam czytać, szukać i w przeciwieństwie do prawdziwych historyków odkrywam... - podkreśla pisarz w rozmowie z Magdą Mikołajczuk.

Akcja "Fermy Blond" umieszczona została m.in. w ośrodku Lebensborn pod Łodzią. Piotr Adamczyk zdradza w "Moich książkach", jak wpadł na ten trop. Czy ośrodek rzeczywiście istniał? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

W drugiej części audycji rozmawialiśmy z historykiem i badaczem literatury polskiej prof. Bogdanem Zakrzewskim o wspomnieniach wojennych Aleksandra Fredry, które Fredro opisał w książce "Trzy po trzy". Fragmenty książki są częścią Antologii Niepodległości - dzieł wybranych do Narodowego Czytania 2018. Więcej w dołączonym nagraniu. 

***

Tytuł audycji: Moje książki w paśmie Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Piotr Adamczyk (pisarz), prof. Bogdan Zakrzewski (historyk, badacz literatury polskiej)

Data emisji: 15.08.2018

Godzina emisji: 10.12

kh

Czytaj także

B. A. Paris i jej książki o domowym koszmarze

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2018 11:00
Wychowała pięć córek, a po skończeniu 50 lat odkryła swoje nowe powołanie i zaczęła pisać książki. Brytyjska autorka thrillerów psychologicznych B. A. Paris niedawno odwiedziła Polskę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Olga Tokarczuk nagrodzona. "Bieguni" przebili się na trudnym rynku anglojęzycznym

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2018 11:00
Olga Tokarczuk otrzymała prestiżową nagrodę literacką Booker International za powieść "Bieguni". W Polsce ukazała się ona w 2007 roku, natomiast po angielsku została wydana rok temu pod tytułem "Flights". Książkę przetłumaczyła Jennifer Croft.
rozwiń zwiń