"Ferma blond". Co działo się w ośrodku Lebensborn pod Łodzią?

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2018 14:13
- Są czasami w życiu człowieka, który zajmuje się pisaniem, takie znaki z nieba. Ja ze zdumieniem sobie uświadomiłem, że w mojej poprzedniej książce zatytułowanej "Dom tęsknot" jest pół strony na temat ciotki, o której słuch zaginął przed wojną. I te pół strony mówi właśnie o tym, że ciotka wyjechała do Lebensbornu... Zobaczyłem, że mam gotowego bohatera do następnej powieści - mówi w audycji "Moje książki" pisarz Piotr Adamczyk. 
Audio
  • Piotr Adamczyk o swojej nowej powieści "Ferma blond" (Moje książki/Jedynka)
Fragment okładki książki Ferma blond Piotra Adamczyka
Fragment okładki książki "Ferma blond" Piotra Adamczyka Foto: Mat.promocyjne

Nowa książka Piotra Adamczyka to sensacyjna polsko-niemiecka rodzinna epopeja z miłością, polityką, sztuką, zdradą i tajemnicą w tle rozgrywająca się w nazistowskich Niemczech oraz w dzisiejszej Polsce. Autorowi udaje się przekazywać historię w sposób nie tylko ciekawy ale także trzymający w napięciu. 

- Recepta jest prosta. Nie mam wykształcenia historycznego a w szkole byłem beznadziejny z tego przedmiotu. Historia interesuje mnie w tych momentach, w których ma jakieś pomosty z rzeczywistością. Wtedy zaczynam czytać, szukać i w przeciwieństwie do prawdziwych historyków odkrywam... - podkreśla pisarz w rozmowie z Magdą Mikołajczuk.

Akcja "Fermy Blond" umieszczona została m.in. w ośrodku Lebensborn pod Łodzią. Piotr Adamczyk zdradza w "Moich książkach", jak wpadł na ten trop. Czy ośrodek rzeczywiście istniał? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

W drugiej części audycji rozmawialiśmy z historykiem i badaczem literatury polskiej prof. Bogdanem Zakrzewskim o wspomnieniach wojennych Aleksandra Fredry, które Fredro opisał w książce "Trzy po trzy". Fragmenty książki są częścią Antologii Niepodległości - dzieł wybranych do Narodowego Czytania 2018. Więcej w dołączonym nagraniu. 

***

Tytuł audycji: Moje książki w paśmie Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Piotr Adamczyk (pisarz), prof. Bogdan Zakrzewski (historyk, badacz literatury polskiej)

Data emisji: 15.08.2018

Godzina emisji: 10.12

kh

Czytaj także

B. A. Paris i jej książki o domowym koszmarze

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2018 11:00
Wychowała pięć córek, a po skończeniu 50 lat odkryła swoje nowe powołanie i zaczęła pisać książki. Brytyjska autorka thrillerów psychologicznych B. A. Paris niedawno odwiedziła Polskę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Olga Tokarczuk nagrodzona. "Bieguni" przebili się na trudnym rynku anglojęzycznym

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2018 11:00
Olga Tokarczuk otrzymała prestiżową nagrodę literacką Booker International za powieść "Bieguni". W Polsce ukazała się ona w 2007 roku, natomiast po angielsku została wydana rok temu pod tytułem "Flights". Książkę przetłumaczyła Jennifer Croft.
rozwiń zwiń