X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Anna Brzezińska: różnica między fantazją a rzeczywistością zaciera się, gdy wchodzimy w przeszłość

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2018 12:10
"Woda na sicie" to nowa powieść Anny Brzezińskiej. Rzecz dzieje się w krainie wzorowanej na wczesnorenesansowej Italii.
Audio
  • Anna Brzezińska o książce "Woda na sicie" (Moje książki/Jedynka)
Fragment okładki książki Woda na sicie
Fragment okładki książki "Woda na sicie"Foto: mat. pras.

Powieść, oparta na zapisach przesłuchań, porusza temat procesów czarownic. Bohaterką i jednocześnie narratorką książki jest stara kobieta, która zostaje oskarżona o czary i współudział w zabójstwie miejscowego mnicha. Zostaje uwięziona przez inkwizycję i torturowana po to, by przyznała się do winy. Kraina, w której dzieje się akcja jest wymyślona, ale jest bliska wczesnorenesansowym Włochom.

Autorka książki Anna Brzezińska już wcześniej pisała nagradzane książki z gatunku fantastyki (m.in. cykl o zbóju Twardokęsku i o Babuni Jagódce). Czy to fantasy powróciło w "Wodzie na sicie"? - Po części tak, ponieważ moje fantasy zawsze bardzo mocno było inspirowane wierzeniami ludzi z przeszłości. Tu wchodzimy w wyobraźnię średniowiecza i te wszystkie rzeczy, które już wiemy, że nie istnieją, dla ludzi tamtej epoki były jednak realne. Różnica między fantazją a rzeczywistością zaciera się, gdy wchodzimy w przeszłość – powiedziała pisarka.

Skąd wziął się pomysł na bohaterkę książki "Woda na sicie"? O tym w nagraniu. W audycji była też mowa o Narodowym Czytaniu. Ponadto przypomnieliśmy z Archiwum Polskiego Radia wypowiedzi Moniki Żeromskiej o tym, jaki prywatnie był jej ojciec Stefan Żeromski, a Tadeusz Lewandowski zrecenzował przeczytanie w wakacje lektury.

***

Tytuł audycji: Moje książki w paśmie Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Anna Brzezińska (pisarka)

Data emisji: 5.09.2018

Godzina emisji: 21.08

abi

Czytaj także

"Ogród Zuzanny" . Powieść o miłości do świata

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2018 11:00
Pod patronatem Jedynki właśnie ukazała się druga część powieści obyczajowej "Ogrodu Zuzanny". Autorki książki, Justyna Bednarek i Jagna Kaczanowska, opowiadają o tym, jak dzielą się pracą oraz skąd biorą swoje pomysły.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomasz Kowalski: każda z moich postaci zawiera jakąś cząstkę mnie

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2018 12:15
"Czterej mężczyźni tuż przed pięćdziesiątką, zamiast grać w squasha czy jeździć łowić halibuty w Norwegii, upodobali sobie cotygodniowe spotkania przy piwie, kawie i papierosach. Dlaczego zawsze we wtorki? Chyba tylko dlatego, że wtorek jest najbardziej nijakim dniem tygodnia" - tak zaczyna się najnowsza książka Tomasza Kowalskiego pod tytułem "Przysionek - dom dla pozornie umarłych".
rozwiń zwiń