X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jak śmierć bliskiej osoby zmienia nas samych?

Dlaczego dwadzieścia godzin po śmierci matki kupił sobie buty? Czy można wytańczyć żałobę? Jak piszą o zmarłych matkach synowie, a jak córki? Jaki smak ma śmierć bliskich?
Marek Bieńczyk
Marek BieńczykFoto: PAP/Andrzej Rybczyński
O Audycji

Czym jest w naszym życiu oddech - oddech ukochanego człowieka, oddech w śpiewie flamenco, wreszcie ostatni oddech? O tym między innymi pisze w swojej najnowszej książce zatytułowanej "Kontener" Marek Bieńczyk, który doświadczenie śmierci matki splata ze wzmożonym apetytem na życie, a własne przemyślenia wiąże z literaturą Prousta czy Camusa.

- Kontener to różne rzeczy złożone w jednym miejscu. Rzeczy te są troszkę śmieciowe, troszkę odpadkowe, bo kontener jest raczej pomieszczeniem na odpadki, więc są to pewnego rodzaju odpadki życia spisane po czyjejś śmierci - mówi o swojej nowej książce Marek Bieńczyk. - Mówiąc o odpadkach nie miałem na myśli jednoznacznie negatywnego skojarzenia. To są takie cząstki, które nie są całością. Zbieram różne fragmenty i ładuję je w jedną całość, którą tutaj nazywam kontenerem, ale kontener ma w tej książce także wiele innych znaczeń - dodaje. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy Magdy Mikołajczuk z Markiem Bieńczykiem, który zdradza m.in. jaki związek z powstaniem jego książki miały efemerydy oraz czym się - jego zdaniem - różni żałoba od zmartwienia. W "Moich książkach" także fragmenty książki "Kontener" w interpretacji Piotra Grabowskiego oraz - jak co tydzień - Tadeusz Lewandowski i nowości wydawnicze.  

***

Tytuł audycji: Moje książki w paśmie Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Marek Bieńczyk (pisarz)

Data emisji: 14.11.2018

Godzina emisji: 21.07

kh

Playlista
  • New Tango Orquestra, - Vesper