Wiesław Myśliwski: gdybyśmy w młodości wiedzieli to, co na starość, to inaczej byśmy żyli

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2018 16:30
W "Uchu igielnym", czyli w przejściu w murach obronnych Sandomierza bohater młody spotyka się z sobą samym, ale starym. Jeden czeka na miłość życia, drugi wspomina swoją miłość i inne ważne zdarzenia ze swego życia.
Audio
  • Wiesław Myśliwski o starości i przemijaniu czasu (Moje książki/Jedynka)
Wiesław Myśliwski
Wiesław MyśliwskiFoto: PAP/Marcin Kmieciński

"Ucho igielne" to najnowsza i ostatnia jak mówi autor Wiesław Myśliwski powieść. To poruszająca medytacja nad ludzkim losem, zagadkowością intymnych relacji, a przede wszystkim o zderzeniu niemodnej starości z modną młodością, o miłości, która nie zważa na wiek i o pamięci, która "służy w równym stopniu zapominaniu, na szczęście".

Autor wspomina, że kiedy był młody wróżyła mu cyganka. Przyznaje, że ta scena znalazła się w powieści i odczucia młodego bohatera były takie, jak jego przed laty.

Wiesław Myśliwski wspomina, że jak miał 17 lat to nie myślał o starości. - To była tak odległe, że przez głowę mi nie przeszło, że to może mnie dotyczyć - mówi dwukrotny laureat literackiej nagrody NIKE. Więc o całej sprawie zapomniał. Po "Ostatnim rozdaniu" miał już nie pisać. Ale nie tak dawno obudził się ze wspomnieniem tego zdarzenia. - I pomyślałem, że skoro mnie to po tylu latach się przypomniało, to może coś w tym jest, może jest w tym jakaś zachęta, żeby napisał jeszcze jedną książkę - mówi Magdzie Mikołajczuk.

Zwraca uwagę, że obecnie zapanował kult młodości, który jest dość świeży. - Człowiek starzeje się wewnątrz, ale my tego nie dopuszczamy uważając, że ciało jest ważniejsze od rozumu - zauważa. W jeszcze nie tak odległej przeszłości, nie mówiąc o starożytności, szacunkiem cieszyli się ludzie starzy, bo to oni byli pamięcią społeczeństwa. 

Wiesław Myśliwski mówi też o mowach pogrzebowych pisanej na zamówienie, o świetnej nalewce i wyjaśnia, dlaczego cieszą go sukcesy polskich siatkarzy, choć do sportu ma krytyczny stosunek.

Posłuchaj całej rozmowy. W audycji także Tadeusz Lewandowski recenzuje książki na Mikołajki.

***

Tytuł audycji: Moje książki w paśmie Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Wiesław Myśliwski (pisarz)

Data emisji: 6.12.2018

Godzina emisji: 21.11

ag

 

Czytaj także

Wiesław Myśliwski: okazuje się, że jestem pisarzem erotycznym

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2017 18:48
- Pan Piotr zaskoczył mnie tym stwierdzeniem, ale rzeczywiście, w moich książkach jest bardzo dużo scen miłosnych - powiedział pisarz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ucho igielne"

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2018 12:00
W powieści Myśliwskiego jak w lustrze odbija się kawał polskiej historii ze wszystkim, co w niej dramatyczne, bolesne, przemilczane i niewypowiedziane. Przede wszystkim jednak jest to rzecz o tym, jak upływający czas odciska piętno na ludzkim doświadczaniu siebie i świata.
rozwiń zwiń