X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Opowiadania Yuko Tsushimy. Literatura odzwierciedlająca życie

Yuko Tsushima (1947-2016) to jedna z najwybitniejszych pisarek japońskich. W Polsce długo nie była znana. Jej utwory dopiero niedawno po raz pierwszy przetłumaczono na nasz język. 
Okładka książki  Jestem, tęsknię, mówię
Okładka książki " Jestem, tęsknię, mówię"Foto: materiały prasowe/PIW
O Audycji

W swoich opowiadaniach "Jestem, tęsknię, mówię" autorka pisze przede wszystkim o stracie bliskich osób, tęsknocie i nieobecności. Tsushima sama wielokrotnie doświadczyła utraty. Kiedy miała rok, jej ojciec - wybitny pisarz Osamu Dazai - popełnił samobójstwo. Gdy miała trzynaście lat, na zapalenie płuc zmarł jej ukochany brat. Potem straciła kilkuletniego syna.

- Jej bohaterki przeżywają podobne traumy. To wielokrotnie powracające tematy, postaci, motyw śmierci. Za każdym razem Yuko Tsushima wydobywa z tych relacji inny ton i pokazuje inny sposób radzenia sobie z tymi traumami – mówiła Aleksandra Szczechla, która razem z Toko Anną Okazaki-Pindur i Barbarą Słomką przetłumaczyła opowiadania Japonki.   

Opowiadania z tomu "Jestem, tęsknię, mówię" to pisana oszczędnym językiem, przejmująca proza poruszająca sprawy istotne dla każdego z nas.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której również rozmowa z Wojciechem Tomczykiem, który otrzymał Nagrodę Literacką Skrzydła Dedala Biblioteki Narodowej oraz recenzje literackie Tadeusza Lewandowskiego.

***

Tytuł audycji: Moje książki w paśmie Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Aleksandra Szczechla (tłumaczka opowiadań Yuko Tsushimy)

Data emisji: 19.12.2018

Godzina emisji: 21.11

abi/kg

Playlista
  • Młynarski Wojciech - Polska miłość
  • Madeleine Peyroux - Bye Bye Love