Jakub Szamałek o demonach w internecie

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2019 18:21
Nie tylko samo zło jest w internecie. Ale o tym złu pisze Jakub Szamałek w trylogii "Ukryta sieć", której pierwsza z trzech części "Cokolwiek wybierzesz" ukazuje się w księgarniach 16 stycznia. Sieć to oczywiście oplatający kulę ziemską internet, trn ogólnie dostępny i ten ukryty. 
Audio
  • Rozmowa z Jakubem Szamałkiem (Moje książki/Jedynka)
Jakub Szamałek
Jakub SzamałekFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

Jakub Szamałek, dotychczas znany, jako autor kryminałów antycznych, przyznaje, że jeszcze kilka lat temu nie wierzył, że przez internet można dowiedzieć się wszystkiego o innej osobie, a także w pewien sposób zniszczyć jej cyfrowe życie. Teraz już nie jest tego taki pewien.

- Korzystamy z nowych technologii nie wiele zastanawiając się nad tym, z jakim ryzykiem może się to wiązać i jakie są ciemniejsze strony tych wszystkich aplikacji, stron i innych udogodnień - mówi autor. Podkreśla, że jeśli do danych, które tak ochoczo udostępniamy w sieci będzie miał dostęp ktoś, kto będzie chciał nam zrobić krzywdę, to nie jest szczególnie trudne.

Jakub Szamałek pokazuje w książce, jak sieć działa. Zapewnia, że wszystko, co opisuje w książce jest realne. Nie wszyscy wiedzą, że istnieje tzw. ciemny internet (darknet), niedostępny dla normalnych przeglądarek. Ale nie jest szczególnie trudno do niego wejść, a internauta pozostaje tam anonimowy. - Kiedy możemy liczyć na anonimowość to wychodzą demony i o tym jest książka - wyjaśnia. W książce udziela rad, jak się bronić w taki sposób, żeby była zrozumiała dla wszystkich, a nie tylko dla fanów IT.

Posłuchaj całej rozmowy. W audycji również opowiadanie Miłki Malzahn Pudełko wyróżnione w konkursie literackim Programu 1 "Moja Niepodległość", rozmowa z Małgorzatą Rejmer  - zdobywczynią Paszportu Polityki w kategorii Literatura i rekomendacje literackie Tadeusza Lewandowskiego.

***

Tytuł audycji: Moje książki w paśmie Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Anna Stempniak

Gość: Jakub Szamałek (scenarzysta gry komputerowej "Wiedźmin", autor powieści sensacyjnych, urodzony w 1986, absolwent XXXIII L.O. im. Mikołaja Kopernika w Warszawie, absolwent Oksfordu, doktorant Uniwersytetu w Cambridge, stypendysta fundacji Billa i Melindy Gatesów, autor blogu http://sztukaantyku.blog.polityka.pl/ i artykułów popularnonaukowych, zajmuje się tematyką archeologii kontaktów międzykulturowych)

Data emisji: 9.01.2019

Godzina emisji: 21.09

ag

Czytaj także

"Kamień" i inne części serii. Etno-kryminały po polsku

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2017 14:00
- Człon "etno" odnosi się do całego pomysłu serii, żeby to były kryminały osadzone w miejscach, które są wyraziste i różnią się od tej standardowej Polski. Stąd Podhale w "Ślebodzie", Śląsk w "Piontku" i Sądecczyzna w "Kamieniu" - mówi Michał Kuźmiński, współautor etno-kryminałów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aleksandra Marinina. Była milicjantka, która pisze kryminały

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2017 12:00
Bohaterka audycji w latach 80. i 90. pracowała w milicji, gdzie zajmowała się kryminalistyką. Jeszcze będąc milicjantką, napisała pierwszą powieść o przygodach major Anastazji Kamieńskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dochodzą mnie głosy o miłośnikach moich kryminałów w komendach"

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2018 12:40
Właśnie ukazuje się piąta część cyklu Wojciecha Chmielarza z komisarzem Jakubem Mortką w roli głównej pt. "Cienie".
rozwiń zwiń