X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Anna Matwiejewa: wierzę, że miasta są jak ludzie

"Każdy ma taki Paryż, na jaki zasłużył" - zdają się mówić bohaterowie opowiadań rosyjskiej pisarki Anny Matwiejewej z tomu "Lolotta i inne paryskie historie". Paryż w tej prozie to nie tylko stolica Francji, ale także rosyjska wioska nazwana Paryżem przez Kozaków w XVII wieku albo osiedle luksusowych apartamentowców w Jekaterynburgu. 
Okładka książki Lolotta i inne paryskie historie
Okładka książki "Lolotta i inne paryskie historie"Foto: mat.prom.
O Audycji

 Potraktowałam Paryż jako pewien ideał. W Rosji ta książka miała jeszcze podtytuł mówiący o tym, że każdy ma swój Paryż i każdy ma swój krzyż. W mojej książce jest pokazane, że każdy ma taki Paryż na jaki zasługuje - mówi Anna Matwiejewa.

Czytaj więcej
Kopia Projekt bez tytułu (1).jpg
Anna Matwiejewa "Lolotta i inne paryskie historie"

Pisarka zaznacza, że ona sama ma bardzo dobre skojarzenia z Paryżem. - Czuję, że jest to miasto, które jest po mojej stronie. Wierzę, że miasta są jak ludzie. Z niektórymi dobrze nam się układają stosunki, z innymi gorzej. Ja z Paryżem mam dobrą relację - zdradza rozmówczyni Magdy Mikołajczuk. - Paryż jest dla mnie miastem sztuki. Kocham sztukę, więc Paryż to dla mnie przede wszystkim galerie, muzea i inne miejsca związane ze sztuką - dodaje. 

Bohaterowie opowiadań Matwiejewej to między innymi: dawny dyrektor radzieckiej fabryki, modelka Modiglianiego, prawosławna znachorka i rezydująca w stolicy Francji rosyjska malarka. Czy do któregoś z bohaterów autorka jest szczególnie przywiązana? Dlaczego opowiadanie jest jej ulubioną formą literacką? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.


ff Anna Matwiejewa, fot. Marina Gołomidowa

Każde z opowiadań z tomu "Lolotta i inne paryskie historie" zostało przełożone przez innego polskiego tłumacza w ramach nowatorskiego projektu Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia "Polsko-Rosyjska Szkoła Przekładu. Słowa na słowa", mającego na celu wykształcenie nowego pokolenia tłumaczy oraz promocję rosyjskich pisarzy dotychczas nietłumaczonych na język polski.

Fragmenty opowiadań z tomu "Lolotta i inne paryskie historie" w wieczornych "Lekturach Jedynki" od 11 do 24 marca czytają Monika Pikuła i Paweł Królikowski.

***

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której także Tadeusz Lewandowski recenzuje nowości wydawnicze. 

***

Tytuł audycji: Moje książki w paśmie Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Magda Mikołajczuk 

Tłumaczy: Józefina Piątkowska 

Gość: Anna Matwiejewa (pisarka)

Data emisji: 13.03.2019

Godzina emisji: 21.07

kh/abi

Playlista
  • ZAZ - La Parisienne
  • Soyka Stanisław - Allegro Ma Non Troppo