"Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek". Śmieszno-gorzka opowieść o szukaniu swojego miejsca na Ziemi

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2019 11:23
Bohaterem książki Filipa Zawady jest chłopiec mieszkający w sierocińcu prowadzonym przez zakonnice. To śmieszno-gorzka opowieść o dziecku, którego nikt nie potrzebuje, a jego jedynym prawdziwym przyjacielem jest kot o imieniu Szatan. Przed samotnością i poczuciem braku przynależności do kogokolwiek, Franciszek broni się pseudofilozoficznymi obserwacjami i czarno-absurdalnym poczuciem humoru. 
Audio
  • "Mikołajek dla satanistów" czy "Mały Książę"? (Moje książki/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Jest trochę niedziecięcy ten bohater, ale spotykałem się z dziećmi, które są w Monarze i dziećmi z patologicznych rodzin. One bardzo szybko dorastają i bardzo szybko zadają bardzo konkretne pytania. Te dzieci tak naprawdę są dorosłe - mówi w audycji "Moje książki" Filip Zawada. 

Pojawiają się głosy jakoby książka miała przypominać słynny cykl o Mikołajku. - Nie zastanawiałem się, jak pisałem, czy jest to podobne do czegokolwiek. To by mnie pogrzebało. Piszę to, co dyktuje mi głowa. Spotkałem się co prawda z opiniami, że to "Mikołajek dla satanistów", ale ja w tym "Mikołajka" nie czuję. Gdybym miał do czegoś to porównać, to bardziej mi się kojarzy z "Małym Księciem" - zaznacza rozmówca Magdy Mikołajczuk.

Jaki cel przyświecał Filipowi Zawadzie, kiedy postanowił wziąć na warsztat tak trudny temat? Czemu służą sentencje umieszczone na końcu każdego rozdziału? Dlaczego wątek religijny, który pojawia się w książce jest dla autora bardzo ważny? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 


hhh 

Mat.promocyjne

***

W audycji także zaproszenie na organizowany po raz trzeci Weekend Księgarń Kameralnych (25-28 kwietnia). W planie są spotkania z pisarzami, premiery książek, koncerty, warsztaty i wiele propozycji dla najmłodszych czytelników.

Tradycyjnie także Tadeusz Lewandowski i jego recenzje literackie. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania. 

***

Tytuł audycji: "Moje książki" w paśmie "Kulturalna Jedynka"

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Filip Zawada (pisarz), Anna Karczewska (pomysłodawczyni wydarzenia Weekend Księgarń Kameralnych)

Data emisji: 24.04.2019

Godzina emisji: 21.10

kh

Czytaj także

Koncerty i pogadanki ekologiczne w otoczeniu książek, czyli Weekend Księgarń Kameralnych

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2019 10:00
Od 25 do 28 kwietnia w kilkudziesięciu miejscach w Polsce odbędą się darmowe wydarzenia kulturalne związane z organizowanym po raz trzeci Weekendem Księgarń Kameralnych. W planie są spotkania z pisarzami, premiery książek, koncerty, warsztaty i wiele propozycji dla najmłodszych czytelników.
rozwiń zwiń