X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Europejska Nagroda Literacka. UE pomaga promować literaturę nieanglojęzyczną

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2019 11:11
W roku 15-lecia Polski w Unii Europejskiej dużo mówi się o tym, co przyniosło nam członkostwo w europejskiej wspólnocie nie tylko w polityce, ale również w kulturze. Dzięki unijnym instytucjom i unijnym pieniądzom polska literatura jest częściej tłumaczona na inne europejskie języki, a nasi pisarze mają większe możliwości pokazania się na arenie międzynarodowej.
Audio
  • Prof. Anna Nasiłowska o zasadach przyznawania Europejskiej Nagrody Literackiej (Moje książki/Jedynka)
Europejska Nagroda Literacka jest przyznawana co 3 lata
Europejska Nagroda Literacka jest przyznawana co 3 lata Foto: Shutterstock

Dzieje się to m.in. dzięki Nagrodzie Literackiej Unii Europejskiej, którą w 2008 roku ustanowił Parlament Europejski. Celem przyznawania tej nagrody jest zwrócenie uwagi na różnorodność współczesnej literatury europejskiej.

- System działa rotacyjnie. W tym roku razem z Polską zostaną nagrodzeni pisarze m.in. z Austrii, Finlandii, Francji, Grecji, Gruzji – kraju aspirującego do UE, Węgier, Irlandii, Włoch, Litwy – poinformowała prof. Anna Nasiłowska, przewodnicząca polskiego jury ENL w 2019 roku.

Z polskiego punktu widzenia nagroda działa w dwie strony. Po pierwsze promuje polskie książki za granicą, a po drugie daje polskim czytelnikom dostęp do literatury zagranicznej, książek, które bez finansowego wsparcia z unii być może nie ukazałyby się. Dotychczasowymi polskimi laureatami Nagrody Literackiej Unii Europejskiej zostali Jacek Dukaj ("Lód"), Piotr Paziński ("Pensjonat"), Magdalena Parys ("Magik").  

- Nagroda pomyślana jest jako instrument, który mógłby pomóc wykreować europejski rynek książki. Ponieważ światowy rynek książki w tej chwili jest zdominowany przez literaturę anglojęzyczną, głównie amerykańską, jednym z celów nagrody jest zwrócenie uwagi na literaturę pisaną w innych językach – dodała prof. Nasiłowska.

Kiedy poznamy nazwisko polskiego laureata? Czy kieruje się jury? Zapraszamy do wysłuchania audycji. W nagraniu również rozmowy z Magdaleną Parys i Piotrem Pazińskim, polskimi laureatami Europejskiej nagrody Literackiej w 2015 roku, oraz rekomendacje literackie Tadeusza Lewandowskiego.

***

Tytuł audycji: "Moje książki" w paśmie "Kulturalna Jedynka"

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: prof. Anna Nasiłowska (przewodnicząca polskiego jury ENL w 2019 roku, pisarka i krytyk literacki)

Data emisji: 1.05.2019

Godzina emisji: 21.10

abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Antonia Lloyd-Jones: tłumacz musi być agentem danej książki

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2019 11:35
Antonia Lloyd Jones przetłumaczyła książki z języka polskiego na angielski wielu cenionych pisarzy. Jest nieoficjalną ambasadorką literatury polskiej w kręgach anglojęzycznych, a w radiowej Jedynce opowiada o tym jak przekonać wydawnictwa do wydania przetłumaczonych książek i dlaczego zakochała się w polskiej muzyce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Moniuszko. "Był konserwatystą zarówno w życiu, jak i w muzyce"

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2019 11:13
5 maja przypada 200. rocznica śmierci polskiego kompozytora Stanisława Moniuszki. Prof. Magdalena Dziadek z Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego opowiada o tym, czym charakteryzowała się muzka artysty, jak liczne podróże kształtowały jego gust i jakie dzieła przyniosły mu największą sławę.
rozwiń zwiń