"Była sobie miłość". Grzech zdrady ciągnie się za Izoldą przez wieki

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2019 12:29
Cezary Harasimowicz w swojej nowej powieści "Była sobie miłość" przenosi średniowieczną legendę o Tristanie i Izoldzie do różnych epok i krajów. 
Audio
  • Cezary Harasimowicz o książce "Była sobie miłość" (Moje książki/Jedynka)
Okładka książki Była sobie miłość
Okładka książki "Była sobie miłość"Foto: mat.pras.

Historia o trudnej i wiecznej miłości dzieje się między innymi w Warszawie epoki Stanisława Augusta Poniatowskiego, czy w czasie walk z caratem. – Są to popkulturowe metamorfozy słynnych legend – mówił Cezary Harasimowicz.

Podczas wydarzeń odległych od średniowiecznego pierwowzoru niezmienny pozostaje jeden wątek – zakochani nigdy nie będą mogli być razem. – W tej legendzie tkwi wszystko, co chciałbym opowiedzieć o ludziach, o miłości, o świecie i jednocześnie wszystko, co chciałbym przetkać przez upływający czas. Wszyscy żyjemy w grzechu zdrady, chociaż nie jest on przez nas zawiniony – przyznał gość magazynu "Moje książki".

Pisarz dodał, że jego najnowsza książka to nie tylko opowieść o miłości, ale również o kolejnych rozdziałach naszej cywilizacji, od średniowiecza aż do dzisiaj.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której również rekomendacje książkowe Tadeusza Lewandowskiego.

***

Tytuł audycji: "Moje książki" w paśmie "Kulturalna Jedynka"

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Cezary Harasimowicz (scenarzysta, aktor, dramaturg i pisarz)

Data emisji: 8.05.2019

Godzina emisji: 21.10

abi

Czytaj także

Moniuszko rywalizował z Chopinem? Mało znane fakty z życia autora "Strasznego dworu"

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2019 11:39
– Moniuszko był bardzo czuły na swoim punkcie i nie znosił, gdy porównywano go z innym kompozytorem – mówiła w audycji prof. Magdalena Dziadek z Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. 5 maja przypadają 200. urodziny kompozytora. Z tej okazji warto przypomnieć historię jego życia i przytoczyć anegdoty dotyczące jego rodziny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krudy i Esterhazy. Węgierscy giganci literatury

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2019 16:32
W odcinku węgierskim "Czytelni" omawialiśmy książki "Miasto uśpionych kobiet" Gyuli Krúdy'ego oraz "Podróż w głąb pola karnego" Pétera Esterházy'ego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Słodki koniec dnia" najlepszym polskim filmem na festiwalu Off Camera. Jacek Borcuch: chciałem wsadzić kij w mrowisko

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2019 12:26
Film "Sons of Denmark" zwyciężył w konkursie głównym "Wytyczanie Drogi" 12. Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Off Camera. Obraz, którego reżyserem jest Ulaa Salim opowiada o radykalizacji nastrojów społecznych w Danii po krwawym zamachu bombowym i o politykach, którzy umiejętnie je podsycają. W Konkursie Polskich Filmów Fabularnych jury złożone wyłącznie z zagranicznych filmowców, za najlepszy uznało "Słodki koniec dnia" w reżyserii Jacka Borcucha. 
rozwiń zwiń