X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Księga szeptów" Varujana Vosganiana. Zatrzymać pamięć o ofiarach

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2019 14:35
- Myślę, że każdy naród, każdy okres i każde miejsce ma swoją "Księgę szeptów". Przedstawiałem tę książkę w kilkudziesięciu krajach, odbyło sie prawie dwieście spotkań w róznych miejscach - mówi w audycji "Moje książki" rumuński pisarz o ormiańskich korzeniach Varujan Vosganian. Jego książka "Księga szeptów", w której opisuje dzieje swoich przodków, w większości zabitych w czasie rzezi Ormian w 1915 roku, była wielokrotnie nagradzana i tłumaczona na wiele języków.
Audio
  • Varujan Vosganian: literatura ma tę przewagę nad polityką, że nie narzuca ocen (Moje książki/Jedynka)
Varujan Vosganian
Varujan VosganianFoto: PAP/Wojciech Kamiński

- Dotychczas "Księga szeptów została przetłumaczona na 22 języki, a trwa praca nad przekładem na turecki, ukraiński i arabski. Na wszystkich tych spotkaniach mówiliśmy oczywiście o masakrze Ormian i o historii XX wieku, ale zawsze czytelnicy chcieli także porozmawiać o swoim własnych traumach, bo ludobójstwo Ormian ma wymiar uniwersalny. Mówiąc o traumie Ormian, mówimy też o traumach innych narodów, bo wszystkie te tragedie nie mają ojczystego języka - mówi Varujan Vosganian. 

Rozmówca Magdy Mikołajczuk zdradza, że podstawą wszystkich opisanych w jego książkach scen, także tych najbardziej drastycznych, są albo świadectwa ludzi, albo dokumenty historyczne. - Na świecie zdarzyło się tak wiele cierpienia, że nie trzeba było niczego wymyślać. Wiadomo, że ważny jest sposób, w jaki się opisuje takie sytuacje. W "Księdze szeptów" jest wiele niezwykle okrutnych scen, które jednak zostały złagodzone poprzez poetycki język. Moja książka nie ma charakteru politycznego właśnie dlatego, że ja jestem politykiem. Piastowanie stanowisk politycznych i na poziomie narodowym, i na poziomie europejskim pozwoliło mi spoglądać na świat z dystansu.  I zrozumiałem, że zemsta i nienawiść nigdy nie mogą być odpowiedzią na zło. (...) Gdybym chciał napisać książkę o nienawiści, to nazwałbym ją "księga krzyków", a nie "Księga szeptów". I wtedy byłby to pamflet, a nie taka książka, jaka powstała. Myślę, że literatura ma tę przewagę nad polityką, że nie narzuca ocen. Wnioski pozostawia czytelnikowi - ocenia Varujan Vosganian.

Dlaczego jego zdaniem "Księgi szeptów" nie można przyporządkować do jednej szuflady a niektórzy uważają ją wręcz za literaturę humorystyczną? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

W "Moich książkach" także o twórczości literackiej Jana Pawła II oraz Tadeusz Lewandowski i jego recenzje literackie. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania. 

***

Tytuł audycji: "Moje książki" w paśmie "Kulturalna Jedynka"

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Varujan Vosganian (pisarz) 

Data emisji: 05.06.2019

Godzina emisji: 21.06

kh


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Internat" Serhija Żadana. Język powieści odzwierciedla charakter wojny

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2019 13:16
- Chciałem napisać tę książkę tak, żeby pokazać, że wszystkie wojny są podobne w swoim dramatyzmie – powiedział na antenie Jedynki ukraiński pisarz, poeta i tłumacz, autor powieści "Internat" Serhij Żadan.
rozwiń zwiń