Alessandro Baricco: czytelnik porusza się w rytm mojej muzyki

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2019 22:00
Alessandro Baricco jest jednym z najpopularniejszych włoskich pisarzy. Jakże filozofem i muzykologiem. Jego najsłynniejsze książki to "Jedwab" (sfilmowany przez Francoisa Girarda, z Keirą Knightley w jednej z głównych ról), "Mr Gwyn", "Novecento" (sfilmowany przez Giuesppe Tornatore). Przyznaje, że muzyka jest bardzo ważna w jego twórczości.
Audio
  • Rozmowa z włoskim pisarzem Alessandro Baricco (Moje książki/Jedynka)
Alessandro Baricco
Alessandro BariccoFoto: Screen YouTube

Jego książki są stosunkowo krótkie, liczą 100-200 stron. - Myślę, że krótka forma wynika z intensywności tego, co piszę, z tego co tam się dzieje - wyjaśnia pisarz w audycji "Moje książki". Przekonuje, że w jego twórczości dostarcza czytelnikowi wielu stymulacji tak, jakby podsycał ogień. W ten sposób jest napisana na przykład powieść "Jedwab". - Tam jest mało słów i bohaterowie niewiele do siebie mówią - mówi Baricco.

Autor przyznaje, że zazwyczaj pisze o dobrych ludziach, choć w książkach są też sprawy okrutne, bardzo gwałtowne. Alessandro Baricco tłumaczy również, dlaczego w jego książkach jest dużo muzyki, a w jednej nawet pies został nazwany imieniem i nazwiskiem Marthy Argerich (światowej sławy pianistka - dop. Red.). Wiele muzycznych schematów pojawia się w jego powieściach. - Często tak właśnie myślę o swojej relacji z czytelnikiem. Ja proponuję pewną melodię, nadaję rytm, a czytelnik zaczyna się poruszać zgodnie z muzyką, która przedstawiam - wyjaśnia.

Czy Alessandro Baricco często gra na fortepianie, bo jest muzykologiem? Czy to wykształcenie pomaga mu pisać? Dlaczego tak często w jego twórczości pojawia się morze? Skąd bierze pomysły na bardzo oryginalnych bohaterów?

Posłuchaj całej audycji, w której również Tadeusz Lewandowski recenzuje ostatnio wydane książki.

***

Tytuł audycji: "Moje książki" w paśmie "Kulturalna Jedynka"

Prowadzi: Magda Mikolajczuk

Gość: Alessandro Baricco (pisarz)

Data emisji: 3.07.2019

Godzina emisji: 21.10

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jacek Bocheński i druga część "Trylogii internetowej"

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2018 15:54
W "Moich książkach" spotkanie z Jackiem Bocheńskim i jego książką "Justyna. Blog drugi". To druga część "Trylogii internetowej", cyklu powieści zrodzonych z blogu, który Jacek Bocheński zaczął pisać w roku 2009, mając 83 lata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lidija Dimkovska: chciałam pokazać, że możliwa jest bliskość między pokoleniami

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2019 13:57
- Widzę, że młodzi ludzie coraz rzadziej spędzają czas ze swoimi dziadkami i to wielka szkoda. Dlatego w trochę idealistyczny sposób chciałam pokazać, że może być inaczej, że możliwa jest bliskość między starszym i młodszym pokoleniem - mówi w audycji "Moje książki" o swojej nowej powieści zatytułowanej "Non-Oui" macedońska poetka i pisarka Lidija Dimkovska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michel Houellebecq. Prorok czy prowokator?

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2019 14:50
Skandalista? Prorok przewidujący kluczowe zmiany społeczno-polityczne? A może wnikliwy obserwator największych smutków współczesnego świata? Michel Houellebecq, jeden z najważniejszych francuskich pisarzy, w swojej nowej powieści "Serotonina" przewidział protesty "żółtych kamizelek", zanim do nich doszło. Poprzednia jego książka "Uległość", o Francji rządzonej przez islamistów, ukazała się w dzień ataku na redakcję pisma "Charlie Hebdo", które opublikowało karykatury Mahometa.
rozwiń zwiń