"Owoc granatu" Marii Paszyńskiej

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2019 14:36
Jest to seria powieści historycznych o Polkach, które II wojna światowa zawiodła z Kresów na Syberię, a potem do Iranu. Głównymi bohaterkami są bliźniaczki Elżbieta i Stefania, które w ostatnim tomie serii postanawiają podjać kolejną ważną dla nich podróż: do PRL-owskiej Polski. O najnowszym czwartym tomie mówiła w radiowej Jedynce autorka - Maria Paszyńska.
Audio
  • Maria Paszyńska o najnowszym tomie powieści "Owoc granatu" (Moje książki/Jedynka)
Pisarka Maria Paszyńska podczas jednego ze spotkań autorskich w  w Domu Książki MDM
Pisarka Maria Paszyńska podczas jednego ze spotkań autorskich w w Domu Książki MDM Foto: Andrzej Rybczyński/PAP

Czwarty tom nosi nazwę "Powroty" i dotyczy ostatnich 20 lat XX wieku. Stefania to ideał panienki z dworku, która pięknie gra na skrzypcach i fortepianie, bywa również wyrachowaną osobą. Jej siostra Elżbieta zwana Halszką jest wprost przeciwieństwem Stefanii. Jest chłopczycą, zainteresowaną sprawami gospodarskimi, przyrodą. W "godzinie próby" to ona bierze odpowiedzialność za całą rodzinę.  

Autorka książki podczas audycji opowiedziała o swoich doświadczeniach z bliźniakami. - Znam parę par bliźniaków i ciekawe jest to, że obcowanie z nimi trochę zburzyło mój pogląd. Myślała, że bliźniacy są tacy, że np. jak jeden źle się czuje w Afryce, a drugi w Europie już o tym wie. Tak naprawdę to jest tak jak z każdą inną relacją, że to jest kwestia bardziej bliskości i relacji niż jakieś mistycznej więzi - dodała autorka.  

Cała seria "Owocu granatu" jest serią głębokich powieści psychologicznych, o czym mówiła autorka Maria Paszyńska. - My myślimy w kategoriach ludzi XXI wieku z dość rozwinięta psychologią i wszystkimi naukami psychiatrycznymi. Dla nas na syndrom stresu pourazowego już jest zjawiskiem przebadanym, który możemy gdzieś zauważyć i można pomóc osobie potrzebującej. Natomiast po drugiej wojnie światowej ludzie zostali zostawieni sami sobie - zaznaczyła. 

Jakie jest podejście Irańczyków do rodziny? Jak bardzo różnią się od Polaków? Jakie ciekawe historie kryje ostatni tom książki Marii Paszyńskiej?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: "Moje książki" w paśmie "Kulturalna Jedynka"

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Maria Paszyńska (pisarka)

Data emisji: 12.07.2019

Godzina emisji: 21.10

ans


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Orhan Pamuk: mówią mi, bym pisał etyczne powieści

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2018 19:00
- W Ameryce i w krajach nordyckich moi czytelnicy nie lubią Kemala z "Muzeum Niewinności", bo jest zepsuty, nieodpowiedzialny, bo niszczy życie dwóch kobiet - mówił Orhan Pamuk w rozmowie z Magdą Mikołajczuk. Turecki pisarz, laureat Nagrody Nobla, gościł na Warszawskich Targach Książki, a jutro będzie w Krakowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Norma" Sofi Oksanen - Roszpunka w wersji postmodernistycznej

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2018 14:36
W swoich poprzednich powieściach ("Oczyszczenie", "Gdy zniknęły gołębie") Finka Sofi Oksanen pisała o okupacji Estonii przez Niemcy i Związek Radziecki oraz o handlu kobietami. W najnowszej książce pt. "Norma" porusza temat przemysłu, jakim stały się sprzedaż ludzkich włosów oraz wynajmowanie surogatek w biedniejszych krajach przez ludzi z krajów bogatszych.
rozwiń zwiń