X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Owoc granatu" Marii Paszyńskiej

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2019 14:36
Jest to seria powieści historycznych o Polkach, które II wojna światowa zawiodła z Kresów na Syberię, a potem do Iranu. Głównymi bohaterkami są bliźniaczki Elżbieta i Stefania, które w ostatnim tomie serii postanawiają podjać kolejną ważną dla nich podróż: do PRL-owskiej Polski. O najnowszym czwartym tomie mówiła w radiowej Jedynce autorka - Maria Paszyńska.
Audio
  • Maria Paszyńska o najnowszym tomie powieści "Owoc granatu" (Moje książki/Jedynka)
Pisarka Maria Paszyńska podczas jednego ze spotkań autorskich w  w Domu Książki MDM
Pisarka Maria Paszyńska podczas jednego ze spotkań autorskich w w Domu Książki MDM Foto: Andrzej Rybczyński/PAP

Czwarty tom nosi nazwę "Powroty" i dotyczy ostatnich 20 lat XX wieku. Stefania to ideał panienki z dworku, która pięknie gra na skrzypcach i fortepianie, bywa również wyrachowaną osobą. Jej siostra Elżbieta zwana Halszką jest wprost przeciwieństwem Stefanii. Jest chłopczycą, zainteresowaną sprawami gospodarskimi, przyrodą. W "godzinie próby" to ona bierze odpowiedzialność za całą rodzinę.  

Autorka książki podczas audycji opowiedziała o swoich doświadczeniach z bliźniakami. - Znam parę par bliźniaków i ciekawe jest to, że obcowanie z nimi trochę zburzyło mój pogląd. Myślała, że bliźniacy są tacy, że np. jak jeden źle się czuje w Afryce, a drugi w Europie już o tym wie. Tak naprawdę to jest tak jak z każdą inną relacją, że to jest kwestia bardziej bliskości i relacji niż jakieś mistycznej więzi - dodała autorka.  

Cała seria "Owocu granatu" jest serią głębokich powieści psychologicznych, o czym mówiła autorka Maria Paszyńska. - My myślimy w kategoriach ludzi XXI wieku z dość rozwinięta psychologią i wszystkimi naukami psychiatrycznymi. Dla nas na syndrom stresu pourazowego już jest zjawiskiem przebadanym, który możemy gdzieś zauważyć i można pomóc osobie potrzebującej. Natomiast po drugiej wojnie światowej ludzie zostali zostawieni sami sobie - zaznaczyła. 

Jakie jest podejście Irańczyków do rodziny? Jak bardzo różnią się od Polaków? Jakie ciekawe historie kryje ostatni tom książki Marii Paszyńskiej?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: "Moje książki" w paśmie "Kulturalna Jedynka"

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Maria Paszyńska (pisarka)

Data emisji: 12.07.2019

Godzina emisji: 21.10

ans


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Orhan Pamuk: mówią mi, bym pisał etyczne powieści

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2018 19:00
- W Ameryce i w krajach nordyckich moi czytelnicy nie lubią Kemala z "Muzeum Niewinności", bo jest zepsuty, nieodpowiedzialny, bo niszczy życie dwóch kobiet - mówił Orhan Pamuk w rozmowie z Magdą Mikołajczuk. Turecki pisarz, laureat Nagrody Nobla, gościł na Warszawskich Targach Książki, a jutro będzie w Krakowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Norma" Sofi Oksanen - Roszpunka w wersji postmodernistycznej

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2018 14:36
W swoich poprzednich powieściach ("Oczyszczenie", "Gdy zniknęły gołębie") Finka Sofi Oksanen pisała o okupacji Estonii przez Niemcy i Związek Radziecki oraz o handlu kobietami. W najnowszej książce pt. "Norma" porusza temat przemysłu, jakim stały się sprzedaż ludzkich włosów oraz wynajmowanie surogatek w biedniejszych krajach przez ludzi z krajów bogatszych.
rozwiń zwiń