"Jeszcze kocham. Zapiski intymne". Poezja utraconej miłości Anny Świrszczyńskiej

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2019 15:30
Rozmowa z Wiolettą Bojdą autorką opracowania, przygotowania do druku, wstępu i posłowia dziennika wybitnej poetki Anny Świrszczyńskiej "Jeszcze kocham. Zapiski intymne". To opowieść o samotnej sześćdziesięcioletniej kobiecie, która po odejściu męża do innej znanej poetki, pragnie miłości i bliskości.
Audio
  • Rozmowa z Wiolettą Bojdą o twórczości literackiej Anny Świrczyńskiej (Moje książki/Jedynka)
okładka książki
okładka książki Foto: mat. promocyjne

To dzięki Wioletcie Bojdzie ukazał się tomik poezji Anna Świrszczyńskiej. - Spisałam je z rękopisów, ale i nie tylko. Dziennik miał bardzo skomplikowaną budowę, były to cztery teczki różnych zapisów, począwszy od maszynopisów, a skończywszy na małych karteczkach "zapisanych maczkiem" - powiedział gość Jedynki.

W audycji "Moje książki" prowadząca Anna Stempniak mówi, że poezja Anny Świerczyńskiej jest bardzo dojrzała i poruszająca. Przytacza fragment książki poetki "Jestem baba", który jest opowieścią sześćdziesięciolatki o swojej szalonej miłości do pewnego Józefa.

Anna Świrszczyńska debiutowała jako 25-latka w 1934 r. na łamach "Wiadomości Literackich". Pierwszy tom jej poezji i prozy ukazał się w 1936 r. Kolejną książkę wydała dopiero w 1958 r. Do tego czasu publikowała utwory w czasopismach, współpracowała z Polskim Radiem, które nadawało audycje i słuchowiska jej autorstwa, pisała też scenariusze filmów animowanych.

Jak wyglądała historia miłości Józefa i Anny? Co trudnego spotkało Józefa? Dzięki jakiemu wydanemu tomowi poetka osiągnęła "wyżyny literackie"?

W audycji także rekomendacje literackie Tadeusza Lewandowskiego.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: "Moje książki" w paśmie "Kulturalna Jedynka"

Prowadzi: Anna Stempniak

Gość: dr hab. Wioletta Bojda

Data emisji: 24.07.2019

Godzina emisji: 21.10

K.A


 


Czytaj także

"Portret słowem malowany". Wspomnienie o Annie Retmaniak

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2019 09:18
Przez wiele lat pracowała na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia, gdzie prezentowała sylwetki aktorów i ludzi teatru. Anna Retmaniak, która z uśmiechem na twarzy potrafiła nakłonić artystów do rozmowy, zmarła 7 lipca nad ranem. Dziennikarką była przez ponad 60 lat.  
rozwiń zwiń