Tam, gdzie przyroda łączy się z literaturą - Festiwal Stolica Języka Polskiego

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2019 17:36
Bogaty program, wybitni twórcy i niepowtarzalny, roztoczański klimat. W Szczebrzeszynie w dniach 5-11.08 odbył się Festiwal Stolica Języka Polskiego. To niezwykłe w skali kraju spotkanie miłośników literatury, ponieważ łączy obie perspektywy - twórców i odbiorców, pisarzy i czytelników, oferując jedyne w swoim rodzaju artystyczne doświadczenie. Na miejscu nie zabrakło oczywiście dziennikarzy radiowej Jedynki. 
Audio
  • Magda Mikołajczuk i jej goście prosto z Festiwalu Stolica Języka Polskiego (Moje książki/Jedynka/7.08.2019)
  • V edycja Festiwalu Stolica Języka Polskiego (Moje książki/Jedynka/14.08.2019)
Mecz poetycki, czyli rywalizacja na interpretację wierszy Anny Świrszczyńskiej i Jana Brzechwy. Dwie drużyny złożone z pisarzy i dziennikarzy oceniało jury i publiczność
Mecz poetycki, czyli rywalizacja na interpretację wierszy Anny Świrszczyńskiej i Jana Brzechwy. Dwie drużyny złożone z pisarzy i dziennikarzy oceniało jury i publicznośćFoto: Rafał Siderski

Ramę programową tegorocznej odsłony festiwalu określili autorzy klasyki literackiej - Jan Brzechwa i Anna Świrszczyńska. Łączą ich nie tylko czasy, w jakich żyli, ale przede wszystkim charakterystyczny dla każdego z nich własny, wyróżniający się styl i odmienny język poetycki. Podczas kilku festiwalowych dni można było uważniej przyjrzeć się życiu i twórczości tych autorów w trakcie licznych spotkań, wykładów, warsztatów, dyskusji oraz wieczorów poetyckich i koncertów. 

Anna Świrszczyńska pisała wstrząsające wiersze o Powstaniu Warszawskim i bardzo odważne - o kobiecości. W Szczebrzeszynie, podczas wieczoru poświęconego poetce zatytułowanego "Idę, ciągle idę" w reżyserii Marii Topczewskiej, wiersze Anny Świrszczyńskiej czytali: Łukasz Borkowski i Maja Komorowska, która bardzo się cieszy z możliwości przypomnienia tak wybitnej poetki. - Przychodzili do mnie i do pani Marii ludzie, którzy mówili, że nie znali Świrszczyńskiej, i że wspaniale, że została nagłośniona - mówi Magdzie Mikołajczuk Maja Komorowska


Czytanie poezji Anny ŚwirszczyńskiejCzytanie poezji Anny Świrszczyńskiej

Sercem festiwalowych działań był Szczebrzeszyn - miasto z wiersza Brzechwy, które na stałe związało się z językiem polskim poprzez znane niemal każdemu z nas zdanie: "w Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie...". Jedną z atrakcji towarzyszących wydarzeniu był spływ kajakowy im. Kornela Filipowicza rzeką Wieprz. - Było pięknie. Nie można tu być i nie zobaczyć tego krajobrazu. To wyjątkowe miejsce a najlepiej widać ten krajobraz właśnie z rzeki - mówi Justyna Sobolewska, współorganizatorka festiwalu.

Marek Bieńczyk będący jednym z gości festiwalu przyznał, że ciekawym doświadczeniem było dla niego plenerowe spotkanie z czytelnikami dotyczące jego książki "Kontener". - Książka nie jest lekka, lotna i wesoła, ale spotkanie było luźne i w miarę wesołe, chociaż mowa o rzeczach ostatecznych - zaznacza pisarz.

Także pisarka Ewa Lipska podkreśla, że zdecydowanie bardziej woli wakacyjną, piknikową atmosferę niż Targi Książki. - Troszkę jesteśmy na wakacjach a jednocześnie rozmawiamy o ważnych i różnych sprawach. Taki sympatyczny intelektualny rozgardiasz - ocenia. 

Gościem festiwalu był też m.in. dramatopisarz, autor opowiadań i słuchowisk oraz laureat tegorocznej Nagrody Literackiej im. Marka Nowakowskiego Rafał Wojasiński, który zdradził Magdzie Mikołajczuk szczegóły najbardziej "tajemniczego i mistycznego okresu w swoim życiu". Więcej w dołączonym nagraniu. 

Magdalena Mikołajczuk i Rafał Wojasiński Magdalena Mikołajczuk i Rafał Wojasiński

Ponadto gośćmi festiwalu byli m.in.: Józef Hen, Wiesław Myśliwski, Krzysztof Varga, Jerzy Radziwiłłowicz, Andrzej Strejlau, Anna Olej-Kobus, Krzysztof Kobus, Grzegorz Kasdepke, Katarzyna Stoparczyk, Zofia Król, Wawrzyniec Konarski, Remigiusz Mróz, Michał Rusinek, Tadeusz Sobolewski, Adam Zagajewski, Marcin Wicha, Wiesław Myśliwski. Przed festiwalową publicznością wystąpili z kolei: Voo Voo, Włodek Pawlik, Monika Borzym, Edyta Geppert i Trebunie Tutki. 

Podczas Festiwalu Stolica Języka Polskiego odbył się mecz poetycki. W rywalizacji na interpretację wylosowanych wierszy wzięli udział pisarze, aktorzy i dziennikarze, przy głośnym dopingu publiczności. Fragmenty meczu w nagraniu audycji. 

Uroczyste zakończenie piątej odsłony wydarzenia odbyło się 11 sierpnia w Zamościu, którego Stare Miasto wpisane zostało na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 

Radiowa Jedynka objęła Festiwal patronatem medialnym.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonych nagrań.

***

Tytuł audycji: "Moje książki" w paśmie "Kulturalna Jedynka"

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Justyna Sobolewska (współorganizatorka festiwalu, autorka głównego programu literackiego Festiwalu Stolica Języka Polskiego), Marek Bieńczyk (pisarz), Ewa Lipska (poetka), Rafał Wojasiński (pisarz, twórca słuchowisk), Maja Komorowska (aktorka), Maria Topczewska (pisarka)

Data emisji: 7.08.2019 i 14.08.2019

Godzina emisji: 21.10

K.A/ans/IAR/kh

Czytaj także

Literackie inspiracje Piotra Brysacza nad Czarną Hańczą

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2018 09:24
Jak nikt inny potrafi łączyć literaturę z naturą. Efektem rozmów przeprowadzonych z dziennikarzami i miłośnikami przyrody jest jego książka "Czyżyk na drogę". Piotr Brysacz od czterech lat jest także współorganizatorem Festiwalu "Patrząc na Wschód", który w tym roku odbędzie się w połowie sierpnia w miejscowości Buda Ruska nad Czarną Hańczą. 
rozwiń zwiń