Pomnikowe pisarki, burzliwe kobiety

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2019 13:11
Eliza Orzeszkowa to pani od pomijanych opisów przyrody w "Nad Niemnem", a Maria Konopnicka to pomnikowa autorka "Roty"? Lepiej inaczej: obie były emancypantkami, wierzyły w siłę samokształcenia, miały burzliwe życie miłosne i często gorszyły opinię publiczną. Z powodu miłości do Konopnickiej popełnił samobójstwo młodszy od niej o 22 lata historyk, a Orzeszkowa przez 20 lat romansowała z żonatym mężczyzną. 
Audio
  • Kim prywatnie były Orzeszkowa i Konopnicka? (Jedynka/ Moje książki)
Eliza Orzeszkowa (L) i Maria Konopnicka (P)
Eliza Orzeszkowa (L) i Maria Konopnicka (P)Foto: Domena publiczna

Obie stawiano na piedestale, choć były kobietami z krwi i kości. I od lat nastoletnich łączyła je bliska przyjaźń. O barwnym życiu prywatnym Marii Konopnickiej i Elizy Orzeszkowej opowiada prof. Maria Jolanta Olszewska z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego.

- Poznały się na pensji Sakramentek (w Warszawie - red.) - mówi prof. Maria Jolanta Olszewska. - Połączyła je postać polonisty, który promował jedną i drugą. Zauważył, że obie dziewczynki są bardzo uzdolnione literacko. Ten moment był dla nich bardzo ważny, ponieważ wracały do tego. Później utrzymywały bardzo silny kontakt, do tego stopnia, że dzięki Orzeszkowej Konopnicka dostała prezent, jakim był dar narodowy w postaci dworku w Żarnowcu - dodaje.

Eliza Orzeszkowa dwukrotnie wyszła za mąż. Najpierw za Piotra Orzeszkę, a następnie po wieloletnim romansie za Stanisława Nahorskiego. - Moment śmierci (Nahorskiego - red.) jest lekko przerażający. 19 listopada odbyły się huczne imieniny Orzeszkowej, Nahorski tak balował, że dostał paraliżu i zaraz zmarł. Byli małżeństwem przez półtora roku. Po latach odkryto zapiski Orzeszkowej, które były zakodowane. Okazało się, że Orzeszkowa przeżywała platoniczną miłość do dużo młodszych od siebie mężczyzn - opowiada prof. Maria Jolanta Olszewska.

- Życiorys Konopnickiej był absolutnie niezwykły. Z jednej strony ona kreowała się na wieszczkę narodową. Co więcej, tak ją również chciano postrzegać. Młody Żeromski w swoim dzienniku, tak jak Sienkiewicz, zachwycił się i napisał wprost: "mamy wieszczkę narodową!". Ona w to uwierzyła. Taka była też potrzeba społeczna, to czekanie na wieszcza, na "Mickiewicza w spódnicy" - twierdzi gość Jedynki.

W czasie tegorocznego "Narodowego Czytania", 7 września, wśród ośmiu polskich nowel będzie prezentowany "Dym" Konopnickiej i "Dobra pani" Orzeszkowej. "Narodowe Czytanie 2019" jest poświęcone polskiej nowelistyce.

Czy Orzeszkowa była wydawczynią Konopnickiej? W jaki sposób Orzeszkowa pomogła Romualdowi Trauguttowi? Co było tajemnicą poliszynela Konopnickiej? Przez kogo była szantażowana? Z jakiego powodu w pogrzebie Konopnickiej wzięło udział aż 50 tys. osób

***

Tytuł audycji: "Moje książki" w paśmie "Kulturalna Jedynka"

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: prof. Maria Jolanta Olszewska (Wydział Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 28.08.2019

Godzina emisji: 21.06

DS

Czytaj także

Agnieszka Cubała i 44 prawdziwe historie powstańczej miłości

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2019 14:05
- Powstańcy bardzo chętnie opowiadają o Powstaniu, ale uważają, że są znacznie bardziej istotne tematy niż miłość. Dużo chętniej opowiadają o walce, kolegach, którzy zginęli. Ta miłość jest gdzieś zawsze z boku i trzeba ją odnaleźć. Bardzo często między wierszami - mówi w "Moich książkach" autorka książki "Miłość '44".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojciech Bonowicz: podsłuchiwanie zrobiło się trochę trudniejsze

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2019 12:49
Jak zachęcić zaspanych chłopaków z technikum do poezji? Dlaczego czasami warto nie robić zdjęć? Co zrobić z gąsiorem kroczącym po ruchliwej ulicy w Krakowie? Jak nie popaść w pisarski samozachwyt? Dlaczego dzieci powinny spędzać wakacje na wsi? Między innymi o tym pisze Wojciech Bonowicz w nowej książce "Dziennik końca świata", będącej zbiorem gawęd na różne tematy. 
rozwiń zwiń