X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Która kobieta poróżniła Sienkiewicza i Prusa?

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2019 17:20
Prus miewał ataki paniki, nie znosił podróży, swoja żonę znał od dzieciństwa, jako nastolatek walczył w Powstaniu Styczniowym i był zazdrosny o sukcesy Sienkiewicza. A Sienkiewicz wiązał się tylko z kobietami o imieniu Maria, był obieżyświatem i miał kompleksy na punkcie niskiego wzrostu. W magazynie "Moje książki" porozmawialiśmy o życiu prywatnym Bolesława Prusa i Henryka Sienkiewicza.
Audio
  • Prus i Sienkiewicz prywatnie (Jedynka/ Moje książki)
Henryk Sienkiewicz i Bolesław Prus
Henryk Sienkiewicz i Bolesław PrusFoto: PAP

Mimo że Bolesław Prus miał żonę, zdarzały mu się romanse. - Była to wielka tajemnica, ponieważ Prus bardzo dbał o wizerunek idealnego mężczyzny i męża. W rzeczywistości jego życie miłosne i prywatne było bardzo skomplikowane i pełne dramatów. Mówimy tutaj o długo trwającym romansie z Aliną Sacewicz, z którego powstał syn Jan Sacewicz. Oficjalnie Prus przedstawiał się jako jego dziadek (…). Tych kobiet było całkiem sporo, zresztą Prus bardzo lubił kobiety i zawsze musiała być jakaś (obok - red.), którą fascynował się. To go napędzało - opowiada Monika Piątkowska, dziennikarka, pisarka i autorka książki "Prus. Śledztwo biograficzne".

Dzieciństwo Prusa nie należało do udanych. Szybko zmarli jego rodzice, następnie był "podrzucany" do krewnych i po prostu mógł czuć się niekochany. - Dzieciństwo Prusa było kluczowe dla jego życia, związków i twórczości. Dlatego jego twórczość jest taka neurotyczna. Kiedy pisałam swoją biografię, mogłam z niej obficie korzystać. Sienkiewicz aż tak nie przekładał swojego życia prywatnego do książek, natomiast Prus wykorzystywał pisanie do tego, żeby sobie radzić z emocjami i trudnymi sytuacjami - twierdzi gość Jedynki.

- Sienkiewicz miał to, czego nie miał Prus. Był nieprawdopodobnie jak na tamte czasy przystojny i nieprawdopodobnie pożądany przez kobiety - mówi Monika Piątkowska.

A czego Prus zazdrościł Sienkiewiczowi? - Tego, czego wszyscy pisarze mogliby zazdrościć. Urody, pieniędzy, sławy, Nobla… Z boku wyglądało to tak, że Sienkiewicz żył życiem idealnym (…). Zaczynali w tym samym momencie i na początku to Prus był górą. Aż do połowy lat 70. XIX wieku Prus robił karierę, a Sienkiewicz był za nim. Ale później, w jaki sposób Sienkiewicz odsadził Prusa i wszystkich innych pisarzy, miało to już niewyobrażalną skalę. Tylko "Quo vadis" miało kilkadziesiąt wydań w samej Francji, a było popularne na całym świecie… Wydaje mi się, że u podłoża tej niechęci była rywalizacja o kobietę. Sienkiewicz miał żal do Prusa i uważał, że został skrzywdzony, z kolei Prus tak nie uważał - odpowiada gość Jedynki.

Czy Prus i Sienkiewicz oglądaliby siatkówkę? Kiedy Prus porzucał kobiety? Dlaczego babcia Prusa nie miała dla niego litości? Od której z wielbicielek Sienkiewicz otrzymał 15 tysięcy rubli? W jaki sposób Sienkiewicz został "złapany" przez przyszłą teściową? Która kobieta poróżniła Prusa i Sienkiewicza?

Jest to kolejna audycja w ramach przygotowań do "Narodowego Czytania 2019", którego tematem będzie polska nowelistyka.

***

Tytuł audycji: "Moje książki" w paśmie "Kulturalna Jedynka"

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Monika Piątkowska (dziennikarka, pisarka i autorka książki "Prus. Śledztwo biograficzne")

Data emisji: 04.08.2019

Godzina emisji: 21.06

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pomnikowe pisarki, burzliwe kobiety

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2019 13:11
Eliza Orzeszkowa to pani od pomijanych opisów przyrody w "Nad Niemnem", a Maria Konopnicka to pomnikowa autorka "Roty"? Lepiej inaczej: obie były emancypantkami, wierzyły w siłę samokształcenia, miały burzliwe życie miłosne i często gorszyły opinię publiczną. Z powodu miłości do Konopnickiej popełnił samobójstwo młodszy od niej o 22 lata historyk, a Orzeszkowa przez 20 lat romansowała z żonatym mężczyzną. 
rozwiń zwiń