Która kobieta poróżniła Sienkiewicza i Prusa?

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2019 17:20
Prus miewał ataki paniki, nie znosił podróży, swoja żonę znał od dzieciństwa, jako nastolatek walczył w Powstaniu Styczniowym i był zazdrosny o sukcesy Sienkiewicza. A Sienkiewicz wiązał się tylko z kobietami o imieniu Maria, był obieżyświatem i miał kompleksy na punkcie niskiego wzrostu. W magazynie "Moje książki" porozmawialiśmy o życiu prywatnym Bolesława Prusa i Henryka Sienkiewicza.
Audio
  • Prus i Sienkiewicz prywatnie (Jedynka/ Moje książki)
Henryk Sienkiewicz i Bolesław Prus
Henryk Sienkiewicz i Bolesław PrusFoto: PAP

Mimo że Bolesław Prus miał żonę, zdarzały mu się romanse. - Była to wielka tajemnica, ponieważ Prus bardzo dbał o wizerunek idealnego mężczyzny i męża. W rzeczywistości jego życie miłosne i prywatne było bardzo skomplikowane i pełne dramatów. Mówimy tutaj o długo trwającym romansie z Aliną Sacewicz, z którego powstał syn Jan Sacewicz. Oficjalnie Prus przedstawiał się jako jego dziadek (…). Tych kobiet było całkiem sporo, zresztą Prus bardzo lubił kobiety i zawsze musiała być jakaś (obok - red.), którą fascynował się. To go napędzało - opowiada Monika Piątkowska, dziennikarka, pisarka i autorka książki "Prus. Śledztwo biograficzne".

Dzieciństwo Prusa nie należało do udanych. Szybko zmarli jego rodzice, następnie był "podrzucany" do krewnych i po prostu mógł czuć się niekochany. - Dzieciństwo Prusa było kluczowe dla jego życia, związków i twórczości. Dlatego jego twórczość jest taka neurotyczna. Kiedy pisałam swoją biografię, mogłam z niej obficie korzystać. Sienkiewicz aż tak nie przekładał swojego życia prywatnego do książek, natomiast Prus wykorzystywał pisanie do tego, żeby sobie radzić z emocjami i trudnymi sytuacjami - twierdzi gość Jedynki.

- Sienkiewicz miał to, czego nie miał Prus. Był nieprawdopodobnie jak na tamte czasy przystojny i nieprawdopodobnie pożądany przez kobiety - mówi Monika Piątkowska.

A czego Prus zazdrościł Sienkiewiczowi? - Tego, czego wszyscy pisarze mogliby zazdrościć. Urody, pieniędzy, sławy, Nobla… Z boku wyglądało to tak, że Sienkiewicz żył życiem idealnym (…). Zaczynali w tym samym momencie i na początku to Prus był górą. Aż do połowy lat 70. XIX wieku Prus robił karierę, a Sienkiewicz był za nim. Ale później, w jaki sposób Sienkiewicz odsadził Prusa i wszystkich innych pisarzy, miało to już niewyobrażalną skalę. Tylko "Quo vadis" miało kilkadziesiąt wydań w samej Francji, a było popularne na całym świecie… Wydaje mi się, że u podłoża tej niechęci była rywalizacja o kobietę. Sienkiewicz miał żal do Prusa i uważał, że został skrzywdzony, z kolei Prus tak nie uważał - odpowiada gość Jedynki.

Czy Prus i Sienkiewicz oglądaliby siatkówkę? Kiedy Prus porzucał kobiety? Dlaczego babcia Prusa nie miała dla niego litości? Od której z wielbicielek Sienkiewicz otrzymał 15 tysięcy rubli? W jaki sposób Sienkiewicz został "złapany" przez przyszłą teściową? Która kobieta poróżniła Prusa i Sienkiewicza?

Jest to kolejna audycja w ramach przygotowań do "Narodowego Czytania 2019", którego tematem będzie polska nowelistyka.

***

Tytuł audycji: "Moje książki" w paśmie "Kulturalna Jedynka"

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Monika Piątkowska (dziennikarka, pisarka i autorka książki "Prus. Śledztwo biograficzne")

Data emisji: 04.08.2019

Godzina emisji: 21.06

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pomnikowe pisarki, burzliwe kobiety

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2019 13:11
Eliza Orzeszkowa to pani od pomijanych opisów przyrody w "Nad Niemnem", a Maria Konopnicka to pomnikowa autorka "Roty"? Lepiej inaczej: obie były emancypantkami, wierzyły w siłę samokształcenia, miały burzliwe życie miłosne i często gorszyły opinię publiczną. Z powodu miłości do Konopnickiej popełnił samobójstwo młodszy od niej o 22 lata historyk, a Orzeszkowa przez 20 lat romansowała z żonatym mężczyzną. 
rozwiń zwiń