X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Od radości po zwątpienie, ale też chęć do walki do końca - "Westerplatte" Jacka Komudy

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2019 14:49
Od 1 do 21 września w radiowej Jedynce można słuchać fragmentów sensacyjnej, pełnej dramatycznych zwrotów akcji i ścierających się poglądów opowieści o siedmiodniowej obronie Westerplatte. W magazynie "Moje książki" gościliśmy autora powieści "Westerplatte" - Jacka Komudę. 
Audio
  • "Westerplatte" - nowa powieść Jacka Komudy (Moje książki/Jedynka)
Fragment okładki książki Westerplatte Jacka Komudy
Fragment okładki książki "Westerplatte" Jacka Komudy Foto: mat. promocyjne

"Westerplatte" to powieść oparta na najnowszych pracach historycznych odsłaniających dramatyczne i nieznane tajemnice siedmiodniowej, bohaterskiej obrony Składnicy Tranzytowej na półwyspie Westerplatte. Miejsca, gdzie padły pierwsze strzały rozpoczynające II wojnę światową. Miejsca szczególnego dla wszystkich Polaków: gdzie żołnierz polski pokazał, że honor i godność nie mają ceny, a Niemcy słono zapłacili za swoją butę i pewność siebie.

W książce dość szczegółowo opisany jest konflikt, który miał miejsce na Westerplatte i dotyczył dwóch koncepcji obrony: majora Henryka Sucharskiego i jego zastępcy kapitana Franciszka Dąbrowskiego. Major po 12 godzinach obrony chciał kapitulować, natomiast kapitan Franciszek Dąbrowski był przekonany, że trzeba walczyć do końca. - Napisanie "Westerplatte" i opisanie genezy konfliktu obu oficerów, czyli komendanta i jego zastępcy to był straszny problem, wręcz psychiczny. Ja nie chciałem pisać książki, w której osądzałbym Sucharskiego. Obaj spełnili swój obowiązek - powiedział na antenie radiowej Jedynki Jacek Komuda, autor powieści. 

- Starałem się, żeby ta książka nie była takim wielkim oskarżeniem Sucharskiego, aczkolwiek Sucharski przez swoje decyzje jednak wypada negatywnie dla większości badaczy - dodał gość. 

Autor podczas audycji zdradził, dlaczego napisał powieść o takiej tematyce. - Kiedy jeździłem na spotkania autorskie, jeszcze po premierze poprzedniej książki o Hubalu, to czytelnicy masowo pytali, czy nie napisałbym książki o Westerplatte - powiedział.

Twórca powiedział, że w swojej powieści starał się przedstawić obie strony konfliktu, jako ludzi biorących w nim udział, a nie tylko skonfliktowanych wojowników. - Kiedy przeczytałem dziennik działań bojowych pancernika Schleswig-Holstein i kilka innych źródeł niemieckich, które są przetłumaczone na język polski, to stwierdziłem, że jednak trzeba pokazać tę drugą stronę, to, że przeciwnicy też są ludźmi. I że nie są standardowymi hitlerowcami z filmów komunistycznych i propagandowych, którzy szli pod polskie lufy - stwierdził Jacek Komuda. 

"Westerplatte" Jacka Komudy "Westerplatte" Jacka Komudy 
Co autorowi sprawiło największą trudność przy pisaniu powieści? 
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Moje książki w ramach pasma Kulturalna Jedynka 

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Jacek Komuda (autor powieści "Westerplatte") 

Data emisji: 11.09.2019

Godzina emisji: 21.07

ans

Czytaj także

Christina Dalcher, autorka powieści "Vox": uwielbiam samą ideę języka

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2019 10:28
- Obserwowałam, w jaki sposób ludzie rozmawiają ze sobą w tym samym języku. Artykulacja może być naprawdę różna – mówiła w audycji "Moje książki" Christina Dalcher, autorka powieści "Vox" pytana o źródło inspiracji do stworzenia fabuły książki. Książkę przetłumaczył Radosław Madejski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Joanna Bator: prywatnie jestem inną osobą niż ta, którą jestem podczas pisania

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2019 12:08
Joanna Bator to miłośniczka kociego ciepła i fizycznego ruchu, który pozwala jej zachować młodzieńczego ducha. Pisarka w 2012 roku wydała powieść "Ciemno, prawie noc", która doczekała się swojej ekranizacji. Dlaczego autorka postanowiła nie mieszać się do tworzenia scenariusza filmu i co najbardziej kusiło jej niespokojną duszę?
rozwiń zwiń