X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Trudna historia? Z dystansem i humorem

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2019 13:02
Fryzjer, który planuje umrzeć w marcu, ojciec projektujący swój grób w kształcie barki ze skrzydłami, programy telewizyjne o rozwoju Polski Ludowej jako afrodyzjak, pociąg do komunizmu dzięki pięknej rusycystce...To wszystko jest w powieści "Złodzieje bzu" Huberta Klimko-Dobrzanieckiego, który o trudnej historii, śmierci i zemście umie opowiadać w duchu Bohumila Hrabala - groteskowo, z nutą czarnego humoru. Był on gościem Magdy Mikołajczuk w magazynie "Moje książki". 
Audio
  • Rozmowa o "Złodziejach bzu" (Jedynka/ Moje książki)
Hubert Klimko-Dobrzaniecki
Hubert Klimko-Dobrzaniecki Foto: PAP/Bartłomiej Zborowski

Powieść rozpoczyna się przed II wojną światową, a kończy we wczesnych latach 90. XX wieku. Główni bohaterowie wywodzą się z wielodzietnej rodziny, mieszkają na wsi w okolicy Lwowa. Narratorem jest najstarszy syn - Antek. W książce można odnaleźć nawiązania do bolesnych wydarzeń z historii Polski, ale nie brakuje również humoru, czasami nawet czarnego.

Mieliśmy ciężką historię

- Opowiadanie o rzeczach trudnych z takim dystansem i humorem, trochę niepopularne wśród polskich pisarzy, robi swoją robotę. Historię rzeczywiście mieliśmy trudną, ale mi się podoba to, w jaki sposób Czesi opowiadają o swojej także trudnej historii. Może nie aż tak martyrologicznej jak nasza, ale trudnej - mówi Hubert Klimko-Dobrzaniecki.

Obiecał ojcu, że nie będzie komunistą.

Można stwierdzić, że "Złodzieje bzu" zalicza się do tzw. powieści folkowych. Opisywana historia zaczyna się na wsi, a później główny bohater staje się chłopskim inteligentem. Z czasem część rodziny przenosi się na tzw. ziemie odzyskane, a głównemu bohaterowi jest bliżej do komunistów niż do księdza proboszcza.

m 

- Ale ojcu obiecał, że nigdy komunistą nie zostanie (…). Chociaż miał wielką sympatię do towarzysza Stalina i był zachwycony Związkiem Radzieckim, Rosjanami i nauczycielką, która powiedziała mu, że w przyszłości będzie z niego dobry komunista. Trzeba jednak przypomnieć, że na polskiej wsi, szczególnie tej wschodnie, szalał analfabetyzm. On ma taki sentyment do Rosjan i Związku Radzieckiego, bo pierwszą swoją edukację odebrał po wkroczeniu Rosjan we wrześniu 1939 roku - dodaje pisarz.

Warto dodać, że od 7 października fragmenty powieści będziemy prezentować w wieczornych "Lekturach Jedynki".

Na czym polega czeski, czarny humor? W jaki sposób autor poruszył temat relacji polsko-ukraińskich? Czy polska wieś buzuje erotyzmem?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Moje książki w ramach pasma Kulturalna Jedynka 

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Hubert Klimko-Dobrzaniecki (autor powieści "Złodzieje bzu") 

Data emisji: 18.09.2019

Godzina emisji: 21.07

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Christina Dalcher, autorka powieści "Vox": uwielbiam samą ideę języka

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2019 10:28
- Obserwowałam, w jaki sposób ludzie rozmawiają ze sobą w tym samym języku. Artykulacja może być naprawdę różna – mówiła w audycji "Moje książki" Christina Dalcher, autorka powieści "Vox" pytana o źródło inspiracji do stworzenia fabuły książki. Książkę przetłumaczył Radosław Madejski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Joanna Bator: prywatnie jestem inną osobą niż ta, którą jestem podczas pisania

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2019 12:08
Joanna Bator to miłośniczka kociego ciepła i fizycznego ruchu, który pozwala jej zachować młodzieńczego ducha. Pisarka w 2012 roku wydała powieść "Ciemno, prawie noc", która doczekała się swojej ekranizacji. Dlaczego autorka postanowiła nie mieszać się do tworzenia scenariusza filmu i co najbardziej kusiło jej niespokojną duszę?
rozwiń zwiń