"Nieradość" Pawła Sołtysa. "Każdy człowiek ma swoją niebanalną historię"

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2019 12:56
Gościem "Moich książek" był Paweł Sołtys, który jako Pablopavo jest od dawna znany jako wokalista i autor piosenek, a pod prawdziwym nazwiskiem od niedawna wydaje książki.
Audio
  • Paweł Sołtys o swojej najnowszej książce "Nieradość" (Moje książki/Jedynka)
Paweł Sołtys
Paweł SołtysFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Dwa lata temu pojawił się zbiór opowiadań "Mikrotyki", a teraz kolejny, zatytułowany "Nieradość", którego bohaterami są między innymi: kot i dziadek bliscy sobie jak bliźniacy, niepozorny historyk, który robi zdjęcia nagim kobietom, pisarz-debiutant w podróży służbowej, samotna staruszka niemo prosząca o uwagę i jeszcze wiele innych, tylko pozornie zwykłych postaci.

- Cała ta książka jest moim zdaniem trochę hołdem dla czegoś, co już trochę zanika, że ktoś siada z kimś i długo mu opowiada. Coraz rzadziej tak się zdarza, z różnych powodów. Szybciej żyjemy, tu telewizja gra, tu coś - mówi Magdzie Mikołajczuk Paweł Sołtys.

Jaki ma stosunek do swoich bohaterów? - Każdy człowiek jest ciekawy i każdy człowiek ma jakąś swoją niebanalną historię.  Staram się być uważny wobec moich bohaterów. Staram się być chyba sprawiedliwy, oddawać im sprawiedliwość. W jakimś sensie staram się ich zrozumieć. Chyba ich lubię po prostu, nawet tych, którzy jakieś złe rzeczy w życiu zrobili. Staram się im to wybaczać - zdradza gość Jedynki.

Dlaczego Paweł Sołtys uważa, że książki zazwyczaj są mądrzejsze od autorów? Dlaczego śpiewa jako Pablopavo a pisze pod swoim prawdziwym nazwiskiem? Czy czuje się pisarzem? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

Fragmenty "Nieradości" prezentujemy w wieczornych "Lekturach Jedynki" od 23 września do 6 października w interpretacji Piotra Bajtlika.

***

Tytuł audycji: Moje książki w ramach pasma Kulturalna Jedynka 

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Paweł Sołtys/Pablopavo (pisarz, wokalista, autor tekstów piosenek i kompozytor)

Data emisji: 25.09.2019

Godzina emisji: 21.29

kh

Czytaj także

Pablopavo: "Książę Nocy. Najlepsze opowiadania" to książka, która powinna być w każdym polskim domu

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2018 16:42
- Poza oczywistym walorem, że są tu te najbardziej znane opowiadania, jak "Książę Nocy", "Benek Kwiaciarz" czy "Wesele raz jeszcze", wdowa po pisarzu i redaktor Masłoń dokonali wyboru, który pokazuje jak niejednoznaczny był to autor - mówił o wydanym niedawno zbiorze opowiadań Marka Nowakowskiego muzyk i pisarz.
rozwiń zwiń