Nie tylko Złote Piaski. Bułgaria w reportażu Sylwii Siedleckiej

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 08:00
To nie jest książka o słonecznych czarnomorskich kurortach, które zwykle stają nam przed oczami, kiedy myślimy o Bułgarii. To portret kraju o znacznie surowszym obliczu, na którym piętno odcisnęło ponad trzynaście stuleci burzliwych dziejów.
Audio
  • Nie tylko Złote Piaski. Bułgaria w reportażu Sylwii Siedleckiej (Moje książki/Jedynka)
Okładka książki Złote piachy
Okładka książki "Złote piachy"Foto: wyd. Czarne/shutterstock.com

Sylwia Siedlecka opisuje ostatnie kilkadziesiąt lat: komunistyczną Bułgarię rządzoną twardą ręką Todora Żiwkowa, okres niełatwej transformacji oraz bułgarską teraźniejszość. Pisze o miejscach, czasach i ludziach. O jasnowidzącej Wandze, właścicielu bułgarskiego cyrku, premierze Bojku Borisowie, który karierę polityczną rozpoczynał jako ochroniarz Żiwkowa, o architekcie, który zaprojektował gigantyczny, przypominający UFO monument, symbol bułgarskiego socjalizmu, o filozofce Julii Kristevej i dyskusjach na temat jej współpracy z tajnymi służbami, o mieszkańcach współczesnej Sofii. - Chciałam się przyjrzeć różnym bułgarskim fragmentom rzeczywistości, o to w żadnym razie nie jest książka, która rości sobie prawo do jakiegoś myślenia o tym kraju, jakiegoś uogólnienia. Po prostu wybrałam to co od wielu lat mnie fascynuje, a Bułgaria jest moim sposobem na życie od wielu lat - mówiła w rozmowie z Magdą Mikołajczuk autorka książki - Sylwia Siedlecka. 

Gość audycji zdradziła, skąd wziął się pomysł na okładkę książki. - To jest trochę mój wybór -tego zdjęcia jako reprezentującego pewne wyobrażenia o Bułgarii. (...) Autorem zdjęcia jest bardzo ciekawy człowiek, Bułgar - zaznacza. 

Taniec Choro 

Bardzo różne oblicza współczesnej i dawnej Bułgarii można znaleźć w książce autorstwa Sylwii Siedleckiej pt. "Złote Piachy". Bardzo popularny w Bułgarii jest taniec ludowy-Choro. - Widziałam skomplikowane kroki, które tancerze wykonywali z jakąś ogromną lekkością, ale jakbym miała powtórzyć najprostszy układ Choro to nie dałabym rady. (...) Bułgarzy nie mają takiej bariery między życiem codziennym i doświadczeniem codzienności, a źródłem tej kultury ludowej, która jest tam. Ona jest integralną częścią życia - dopowiada Sylwia Siedlecka. 

Jakie ciekawe historie opisuje Sylwia Siedlecka? 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: "Moje Książki"

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Sylwia Siedlecka (autorka książki "Złote Piachy") 

Data emisji: 4.12.2019 r.

Godzina emisji: 21.06

ans 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Między historią a mitem. "Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli"

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2019 12:10
Trochę realiów XIX-wiecznej Galicji, trochę legend i magii. Sporo rozbuchanej przyrody, sporo brutalności, ale i wiele humoru. Szaleńcza wyobraźnia i piękny język - to wszystko znajdziemy w powieści "Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli" Radka Raka.
rozwiń zwiń