X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Bronisław Piłsudski, mniej znany brat Józefa

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 21:07
Był starszy od Józefa o 13 miesięcy. Rywalizowali o te same dziewczyny i zaplątali się w ten sam spisek na życie cara. Lecz to 21-letni Bronisław został skazany na karę śmierci, zmienioną ostatecznie na 15 lat zesłania.
Audio
  • Paweł Goźliński o Bronisławie Piłsudskim (Moje książki/Jedynka)
Okładka książki Akan. Powieść o Bronisławie Piłsudskim
Okładka książki "Akan. Powieść o Bronisławie Piłsudskim"Foto: mat. promocyjne

Sachalin, odległa wyspa między wybrzeżem Rosji a Japonią, to piekło, jak pisał Czechow. Ale dla żyjących tam plemion jest domem. Staje się nim również dla Bronisława, który coraz bardziej oddala się od nieludzkiego świata zesłańców i zanurza w niezwykłym świecie Ajnów - najbardziej tajemniczego ludu na ziemi, otaczającego kultem niedźwiedzie i szamanów, a wystrzegającego się bliźniąt.

Pisarz Paweł Goźliński autor książki "Akan. Powieść o Bronisławie Piłsudskim" przyznał, że Bronisław Piłsudski pojawił się w jego wyobraźni jako bohater powieści z trzech powodów. jeden to powód, który można nazwać ideowym. - Jest dwóch braci, jeden odgrywa kluczową rolę w odzyskaniu niepodległości i budowie państwa, a jego starszy o 13 miesięcy brat troszczy się o lud, który ma kilka tysięcy członków i jest na granicy wymarcia - wyjaśnia pisarz. Zwraca uwagę, że w polskiej historii Syberia jest symbolem  martyrologii i walki o niepodległość. A on ma przeświadczenie, że o Syberii można opowiadać, jako o wyzwaniu, miejscu trudnego życia, ale mającym sens. - Chciałem wprowadzi trochę inna opowieść o Polakach na Dalekim Wschodzie, a Bronisław Piłsudski jest tu absolutnie fantastyczna figurą - mówi. Jest też postacią niejednoznaczą, wielowymiarową, która jest znana tylko w kręgach specjalistów, zajmujących antropologią, jest znany w Japonii, gdzie też badał Ajnów jest znany na Sachalinie.

Bronisław staje się dla Ajnów kimś więcej niż badaczem, który na zawsze ocali ich kulturę od zapomnienia.

Jak potoczyły się losy Bronisława Piłsudskiego? jak ocenia jego postępowanie wobec poślubionej tam dziewczyny?

W audycji także: fragmenty mowy noblowskiej Olgi Tokarczuk, a Tadeusz Lewandowski poleca książki do przeczytania.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: "Moje Książki"

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Paweł Goźliński (autor książki "Akan. Powieść o Bronisławie Piłsudskim")

Data emisji: 13.12.2019 r.

Godzina emisji: 21.07

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bronisława Piłsudskiego droga na Sachalin

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2018 16:10
O korzeniach i kresowych młodzieńczych latach przyszłego badacza Dalekiego Wschodu mówiliśmy z Waldemarem Czechowskim, reżyserem filmu dokumentalnego o Bronisławie Piłsudskim, oraz historykiem dr. Krzysztofem Jabłonką.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nieznane losy rodzeństwa sławnych Polaków

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2018 14:42
Osiemnaścioro wielkich i znanych Polek i Polaków i ich rodzeństwa. Ich historie zostały opisane w książce "W cieniu sławy. Zapomniane rodzeństwa sławnych Polaków".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie tylko Złote Piaski. Bułgaria w reportażu Sylwii Siedleckiej

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 08:00
To nie jest książka o słonecznych czarnomorskich kurortach, które zwykle stają nam przed oczami, kiedy myślimy o Bułgarii. To portret kraju o znacznie surowszym obliczu, na którym piętno odcisnęło ponad trzynaście stuleci burzliwych dziejów.
rozwiń zwiń