O niezwykłej przyjaźni dwóch poetek

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2019 12:30
Choć zachowało się tylko jedno ich wspólne zdjęcie, niezwykła przyjaźń Wisławy Szymborskiej i Joanny Kulmowej przetrwała w korespondencji pełnej serdeczności, żartobliwych uwag, wzajemnego wsparcia i ciepła, ale też sekretnych wyznań i refleksji nad twórczością i przyszłością poezji.
Audio
  • O Szymborskiej i Kulmowej (Jedynka/ Moje książki)
Okładka książki Tak wygląda prawdziwa poetka, podciągnij się Wisława Szymborska, Joanna Kulmowa
Okładka książki "Tak wygląda prawdziwa poetka, podciągnij się!" Wisława Szymborska, Joanna KulmowaFoto: Wydawnictwo Znak

O tomie listów "Tak wygląda prawdziwa poetka, podciągnij się!" opowiedziała w radiowej Jedynce prof. Urszula Chęcińska, która przygotowała i wybrała listy do tego tomu.

Wisława Szymborska i Joanna Kulmowa

Wisława Szymborska (1923-2012) była poetką, felietonistka i krytyczką literacką. W historii zapisała się również jako laureatka Literackiej Nagrody Nobla (1996). Jej wiersze przetłumaczono na ponad czterdzieści języków. Z kolei Joanna Kulmowa (1928-2018) była poetką, autorką prozy, utworów scenicznych, książek dla dzieci i młodzieży oraz reżyserką. W 2017 roku została uhonorowana Wawrzynem Mistrza Mowy Polskiej.

Źródło: Fundacja Cała Polska czyta dzieciom

Zaczęło się od listów

Tytuł "Tak wygląda prawdziwa poetka, podciągnij się!" odnosi się do fragmentu listu Wisławy Szymborskiej z 28 grudnia 1964 roku.

- To jest bardzo ważny list dla Kulmowej i Szymborskiej, bo nawiązuje do pierwszego spotkania poetek, które odbyło się w 1963 roku w Krakowie. Jednak już wcześniej pisały do siebie, ponieważ w 1954 roku Joanna Kulmowa otrzymała pierwszy list z "Życia Literackiego", który wysłała do niej Wisława Szymborska (….). Pisała: "Szanowna koleżanko, lektura waszych wierszy sprawiła nam wielką przyjemność i chcemy drukować, bo rzadko zdarza się, żeby początkujący poeta tak wytrawnie posługiwał się materiałem literackim" - opowiada prof. Urszula Chęcińska.

Źródło: tasiu87

Dlaczego Kulmowa musiała podciągnąć się?

Zdaniem gościa Jedynki Wisława Szymborska była niezwykle ambitna, jak również elegancka w życiu literackim.

- Pewnie żartowała sobie z Kulmową, że trzeba się podciągnąć, bo prawdziwa poetka musi szlachetnie i pięknie wyglądać. I stąd właśnie taki pomysł na książkę, że Kulmowa musi trochę podciągnąć się do Szymborskiej, bo wiadomo, że Szymborska jest 5 lat starsza i ma już pierwszą Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki. Natomiast Kulmowa mieszka w Strumianach i dopiero właściwie zaczyna być rozpoznawalna - dodaje prof. Urszula Chęcińska.

Obie uzupełniały się

Prof. Urszula Chęcińska przyznaje, że korespondencja pomiędzy poetkami była pełna niezwykłej przyjaźni. - Mentalnie bardzo do siebie pasowały. Obie były osobne, trochę takie niepokorne i zajęte swoją twórczością. Kulmowa z całą pewnością była bardziej emocjonalna, a Szymborska bardziej wyciszona i zamknięta. Kulmowa to ogromnie szanowała - słyszymy.

Jak wyglądało pierwsze spotkanie Kulmowej i Szymborskiej? Co działo się w Strumianach? Z jakiego powodu Szymborska wysłała Kulmowej zdjęcie "swojego" przedpokoju?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: "Moje Książki"

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: prof. Urszula Chęcińska

Data emisji: 18.12.2019

Godzina emisji: 21.10

DS

Czytaj także

Alessandro Baricco: czytelnik porusza się w rytm mojej muzyki

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2019 22:00
Alessandro Baricco jest jednym z najpopularniejszych włoskich pisarzy. Jakże filozofem i muzykologiem. Jego najsłynniejsze książki to "Jedwab" (sfilmowany przez Francoisa Girarda, z Keirą Knightley w jednej z głównych ról), "Mr Gwyn", "Novecento" (sfilmowany przez Giuesppe Tornatore). Przyznaje, że muzyka jest bardzo ważna w jego twórczości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy każdy z nas ma swoją książkę-pocieszycielkę?

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2019 13:32
Książki-pocieszycielki to takie, które łagodzą ból, stratę, zwątpienie czy po prostu gorszy nastrój. O swoich książkach-pocieszycielkach opowiadają dziennikarze radiowej Jedynki oraz nasi słuchacze. A Państwo po jakie tytuły sięgają w chwilach słabości?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Między historią a mitem. "Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli"

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2019 12:10
Trochę realiów XIX-wiecznej Galicji, trochę legend i magii. Sporo rozbuchanej przyrody, sporo brutalności, ale i wiele humoru. Szaleńcza wyobraźnia i piękny język - to wszystko znajdziemy w powieści "Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli" Radka Raka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie tylko Złote Piaski. Bułgaria w reportażu Sylwii Siedleckiej

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 08:00
To nie jest książka o słonecznych czarnomorskich kurortach, które zwykle stają nam przed oczami, kiedy myślimy o Bułgarii. To portret kraju o znacznie surowszym obliczu, na którym piętno odcisnęło ponad trzynaście stuleci burzliwych dziejów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bronisław Piłsudski, mniej znany brat Józefa

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 21:07
Był starszy od Józefa o 13 miesięcy. Rywalizowali o te same dziewczyny i zaplątali się w ten sam spisek na życie cara. Lecz to 21-letni Bronisław został skazany na karę śmierci, zmienioną ostatecznie na 15 lat zesłania.
rozwiń zwiń