Hanna Kowalewska: Zawrocie jest we mnie od zawsze, ale najbardziej lubię opowiadania i słuchowiska

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2020 21:07
W grudniu ukazała się powieść "Okna z widokiem na Weronę", siódma już książka z cyklu powieści o Zawrociu, miejscowości gdzie bohaterka Matylda otrzymała posiadłość w spadku po babci, którą mało znała. Należąca do Zawrocia Werona, pokryta bluszczem posesja wraz z jeziorkiem w kształcie podkowy, przyciąga ją jak magnes.
Audio
  • Hanna Kowalewska o swoim pisarstwie i cyklu o Zawrociu (Moje książki/Jedynka)
Hanna Kowalewska
Hanna KowalewskaFoto: PAP/Andrzej Rybczyński/mat.promocyjne

Matylda szybko jednak pojmuje, że sekrety Werony nie będą tak łatwe do odkrycia, ani tak przyjemne, jakby sobie tego życzyła. Zmowa milczenia i ostrzeżenia nie są jednak w stanie powstrzymać Matyldy przed dociekaniem prawdy o wydarzeniach sprzed lat, które zmieniły życie bliskich jej osób.

- Każdą część cyklu można czytać niezależnie od siebie - mówi Hanna Kowalewska w Programie 1 Polskiego Radia. Ale jeśli się przeczyta wszystkie części, to można zorientować się w przemianie, jak zachodziła w bohaterce, jej życiu, mentalności. A dzieje się wiele.

Pisarka podkreśla, że czytelnicy wędrują z Matyldą po różnych światach, zarówno polskiej prowincji, jak też teatru, po galeriach, uczestniczą w spotkaniach z ludźmi sztuki. Wyjaśnia, że Matylda ma dużo jej cech.

Hanna Kowalewska opowiada również, jak pisała sztuki dla Polskiego Radia. To trochę inna forma, niż pisanie sztuki teatralnej. - Słuchowisko, obok opowiadania, to najcudowniejsze formy, które pozwalają ściszonym głosem opowiedzieć różne, ważne rzeczy - wyjawia. Dodaje, że w słuchowisku dochodzi jeszcze muzyka.

POSŁUCHAJ >>> Wiktoria Gorodecka czyta na antenie radiowej Jedynki fragmenty powieści "Okna z widokiem na Weronę" <<<

Hanna Kowalewska ukończyła filologię polską na UMCS w Lublinie i Studium Scenariuszowe w łódzkiej PWSFTviT. Jest poetką, prozatorką, autorką dramatów, słuchowisk i scenariuszy filmowych.

Jej książka "Tego lata, w Zawrociu" zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie na powieść polską zorganizowanym przez Zysk - S-ka Wydawnictwo i "Świat Książki". W ramach cyklu ukazały się także: "Góra śpiących węży", "Maska Arlekina", "Inna wersja życia", "Przelot bocianów" i "Cztery rzęsy nietoperza". W listopadzie 2019 roku do księgarni trafiła pozycja "Okna z widokiem na Weronę".

Równolegle wydawane są książki o Jantarni ("Tam, gdzie nie sięga już cień" i "Zanim odfrunę"). Kowalewska wydała również tomiki wierszy "Winoroślinność" i "Anna tłumaczy świat" oraz zbiór opowiadań "Kapelusz z zielonymi jaszczurkami". Jest także autorką powieści dla młodzieży: "Letnia akademia uczuć 1. Anna i wodorosty" oraz "Letnia akademia uczuć 2. Pięć najważniejszych słów".

***

Tytuł audycji: "Moje Książki"

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość:Hanna Kowalewska (pisarka)

Data emisji: 8.01.2020

Godzina emisji: 21.07

ag


Czytaj także

Nie tylko Złote Piaski. Bułgaria w reportażu Sylwii Siedleckiej

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 08:00
To nie jest książka o słonecznych czarnomorskich kurortach, które zwykle stają nam przed oczami, kiedy myślimy o Bułgarii. To portret kraju o znacznie surowszym obliczu, na którym piętno odcisnęło ponad trzynaście stuleci burzliwych dziejów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bronisław Piłsudski, mniej znany brat Józefa

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 21:07
Był starszy od Józefa o 13 miesięcy. Rywalizowali o te same dziewczyny i zaplątali się w ten sam spisek na życie cara. Lecz to 21-letni Bronisław został skazany na karę śmierci, zmienioną ostatecznie na 15 lat zesłania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

O niezwykłej przyjaźni dwóch poetek

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2019 12:30
Choć zachowało się tylko jedno ich wspólne zdjęcie, niezwykła przyjaźń Wisławy Szymborskiej i Joanny Kulmowej przetrwała w korespondencji pełnej serdeczności, żartobliwych uwag, wzajemnego wsparcia i ciepła, ale też sekretnych wyznań i refleksji nad twórczością i przyszłością poezji.
rozwiń zwiń